Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

Pot sa cumpar ,,cota indiviza'' a surorii mele daca nu exista nici un fel de act ci doar certificatul de mostenitor in care sunt trecute casa si terenul aferent? Doresc sa fac PROIECTUL CASEI si CARTEA FUNCIARA dupa cumparare.Mentionez ca suntem mai multi mostenitori.Multumesc
Potrivit art. 28 din Legea nr. 7/1996 a cadastrului si publicitatii imobiliare, drepturile de proprietate provenite din succesiune sunt opozabile tertilor si fara inscriere in cartea funciara. Dar, la alin 3 se prevede expres ca cel ce a dobindit un drept prin succesiune poate dispune de el (deci poate sa-l instraineze) numai dupa ce in ce prealabil a fost inscris in cartea funciara. Deci pt. ca sora dvs. sa va poata instraina valabil, prin act autentic cota ei de proprietate din imobilul dobindit prin mosternire trebuie ca mai intii sa fie intabulat in CF.