avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 779 soluții astăzi
Forum Activitate Ombladon24

Activitate Ombladon24

Discuție Alcool la volan
Buna seara .La această decizie este anulat permisul ?temeiul art. 336 alin. 1 CP, cu aplicarea art. 396 alin. 10 CPP, raportat la art. 83 CP stabileşte pentru inculpatul pedeapsa de: - 10 (zece) luni închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de conducere a unui vehicul sub influenţa alcoolului. În temeiul art. 83 CP, dispune amânarea aplicării pedepsei de 10 (zece) luni închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de conducere a unui vehicul sub influenţa alcoolului, stabilind un termen de supraveghere de 2 ani care se calculează de la data rămânerii definitive a prezentei sentinţe, în condiţiile art. 84 alin. 1 CP. În baza art. 85 alin. 1 CP, pe durata termenului de supraveghere, inculpatul trebuie să respecte următoarele măsuri de supraveghere: a) să se prezinte la Serviciul de Probaţiune Timiş, la datele fixate de acesta; b) să primească vizitele consilierului de probaţiune desemnat cu supravegherea sa; c) să anunţe, în prealabil, schimbarea locuinţei şi orice deplasare care depăşeşte 5 zile, precum şi întoarcerea; d) să comunice schimbarea locului de muncă; e) să comunice informaţii şi documente de natură a permite controlul mijloacelor sale de existenţă. În baza art. 86 alin. 1 CP pe durata termenului de supraveghere, datele prevăzute în art. 85 alin. 1 lit. c) - e) se comunică Serviciului de Probaţiune Timiş. În baza art. 85 alin. 2 lit. b) CP, impune inculpatului să execute obligaţia de a presta muncă neremunerată în folosul comunităţii pe o perioadă de 40 de zile la una dintre următoarele două instituţii: SC Horticola SA sau SC Pieţe SA Timişoara, în conformitate cu dispoziţiile
Răspuns la discuția Alcool la volan
Da pt vătămare corporală sa dispus clasarea ...Pt alcool o sa merg in instanta .. la 1.25 in sange am sanse la amânarea aplicării pedepsei? Sunt la prima abatere am si avocat
Răspuns la discuția Alcool la volan
1.25 in sange .. Am primit de la parchet astăzi clasare dar nu cred ca e pt alcool clasarea ci pt vatamare corporala din culpa si cheltuieli judiciare 500 lei ..

Ombladon24 a scris:

Am primit clasare si cheltuieli judiciare 500 lei

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Dacă v-ati autoaccidentat se va rezolva problema dar pe alcool mai greu...
Inteleg ca nu aveti alte victime si asta e bine...



Răspuns la discuția Alcool la volan
Am primit clasare si cheltuieli judiciare 500 lei

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Dacă v-ati autoaccidentat se va rezolva problema dar pe alcool mai greu...
Inteleg ca nu aveti alte victime si asta e bine...

Discuție Alcool la volan
Buna ziua faptele vătămare corporală si alcool se judecă separat ? Am avut un accident de motocicleta singur