avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 644 soluții astăzi
Forum Activitate hopes

Activitate hopes

Ok, deci sunt obligati sa plateasca Co neefectuat, mai ramane sa vad ce fac cu termenul de preaviz.
Multumesc
Răspuns la discuția Schimbare nume familie
Ideea era ca am incercat pe cale administrativa si d-ra de la ghiseu a spus ca o sa imi schimbe certificatul MEU de nastere, pentru ca e o cerere de schimbare de nume si se schimba in TOATE actele, ceea ce e o aberatie!!! Toate diplomele si cursurile facute sunt pe numele de fata; daca as fi fost de acord sa iau numele sotului la casatorie, nu mi-ar fi schimbat certificatul de nastere, nu?
O sa mai incerc saptamana asta, poate dau de o doamna care sa imi lase CNul in pace.
Va multumesc mult pt ajutor, daca as fi stiut ce grea va fi chestia asta, zau ca n-as mai fi optat pentru mentinerea numelui!
Buna ziua,
m-am casatorit in martie 2005, ne intelegem super bine, avem un baietel de aproape 2 ani dar la casatorie am facut o prostie: mi-am pastrat numele de fata:((. Acum pe baieti ii cheama X iar pe mine Y, am fost la casa de casatorii sect 4, am vazut ce acte imi trebuie, dar don'soara de la ghiseu a zis, printre altele, ca imi va schimba si certificatul de NASTERE (??!!!), asta daca se aproba schimbarea numelui de familie!
Intrebarile mele sunt: chiar trebuie schimbat certificatul de nastere, adica nu m-a nascut Y, m-a nascut X? Si de ce sa nu se aprobe? Un avocat poate sa faca toate astea in locul meu? Nu cumva ar fi mai rapid sa bagam divort, sa spunem unui avocat despre ce e vorba si sa ne ajute la proces ( promitem ca ne recasatorim la o saptamana - sau cat dureaza sa bagam actele pentru cununie)? As prefera sa se ocupe un avocat ca noi n-avem timp si nervi.....

Lamuriti-ma si pe mine cu urmatoarea problema, e URGENTA!
Lucrez la firma X din 2001, pe 25 august 2005 am intrat in concediu prenatal, dupa care in CIC.La inceputul lunii august 2005 am facut cerere de concediu de odihna care nu s-a aprobat (secretara mi-a rupt cererea si a zis ca nu s-a aprobat).
Acum, in nov. 2007 doresc sa reincep activitatea, dar la o alta firma, ce trebuie sa fac in conditiile in care conducerea firmei X se dovedeste a fi ostila( la nivelui urmator: "daca vrei sa vorbesti cu d-na dir general fa cerere pentru audienta si te anuntam noi cand are timp pt tine")
Ma gandesc sa fac asa:
1 cerere revenire din CIC, incepand cu 05.11.2007
2. concomitent cerere de compensare a concediului de odihna neefectuat din vina angajatorului si cerere de incetare a raporturilor de munca incepand cu data de 05.11.2007
e bine? e legal? sau mai bine renunt la plata concediului ? cum as putea sa fac cererile astea fara sa ma mai duc pana acolo, prin email sunt valabile?