Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Schimbare nume familie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Schimbare nume familie

Buna ziua,
m-am casatorit in martie 2005, ne intelegem super bine, avem un baietel de aproape 2 ani dar la casatorie am facut o prostie: mi-am pastrat numele de fata:((. Acum pe baieti ii cheama X iar pe mine Y, am fost la casa de casatorii sect 4, am vazut ce acte imi trebuie, dar don'soara de la ghiseu a zis, printre altele, ca imi va schimba si certificatul de NASTERE (??!!!), asta daca se aproba schimbarea numelui de familie!
Intrebarile mele sunt: chiar trebuie schimbat certificatul de nastere, adica nu m-a nascut Y, m-a nascut X? Si de ce sa nu se aprobe? Un avocat poate sa faca toate astea in locul meu? Nu cumva ar fi mai rapid sa bagam divort, sa spunem unui avocat despre ce e vorba si sa ne ajute la proces ( promitem ca ne recasatorim la o saptamana - sau cat dureaza sa bagam actele pentru cununie)? As prefera sa se ocupe un avocat ca noi n-avem timp si nervi.....
Dar de ce sa faceti asta? Nu sunteti nici prima si nici ultima femeie casatorita care si-a pastrat numele.
Credeti ca, peste timp, va fi mai simplu sa-i explicati copilului care descopera hotararea de divort prin sertare ca ... stai sa vezi de ce am divortat eu de tata... in loc sa-i dati exemple de mamici si tatici care si-au pastrat numele si pe care le aveti la indemana in lumea ziselor "vedete"?
hopes a scris:

Buna ziua,
m-am casatorit in martie 2005, ne intelegem super bine, avem un baietel de aproape 2 ani dar la casatorie am facut o prostie: mi-am pastrat numele de fata:((. Acum pe baieti ii cheama X iar pe mine Y, am fost la casa de casatorii sect 4, am vazut ce acte imi trebuie, dar don'soara de la ghiseu a zis, printre altele, ca imi va schimba si certificatul de NASTERE (??!!!), asta daca se aproba schimbarea numelui de familie!
Intrebarile mele sunt: chiar trebuie schimbat certificatul de nastere, adica nu m-a nascut Y, m-a nascut X? Si de ce sa nu se aprobe? Un avocat poate sa faca toate astea in locul meu? Nu cumva ar fi mai rapid sa bagam divort, sa spunem unui avocat despre ce e vorba si sa ne ajute la proces ( promitem ca ne recasatorim la o saptamana - sau cat dureaza sa bagam actele pentru cununie)? As prefera sa se ocupe un avocat ca noi n-avem timp si nervi.....

Cred ca se refera la certificat de nastere al copilului........
Schimbarea numelui se poate realiza şi pe cale administrativă, fără a mai divorţa pentru a vă... recăsători.

Consultaţi legătura asta: [ link extern ]

Veţi vedea că vă încadraţi într-una dintre situaţiile reglementate de O.G. 41/2003.
TakeDuru, utilizator
Cred ca se poate, desi textul legal este neclar...
Oricum, decat sa divortati... Va dati seama ca ar fi mai prost ca toata familia sa se numeasca X dar copiii au fost nascuti de Y. Aceeasi persoana, alt nume, da, insa nu e la fel de confuz?
Apoi daca divortati, va dura ceva timp: martori, ancheta sociala (aveti copii minori...). Nu inteleg de ce acum va deranjeaza si atunci nu v-a deranjat, e stupid, nu credeati ca veti avea copii? 3-4 luni, minim, plus asteptarea redactarii care poate fi inca pe atat...

Recomand cu caldura schimbarea numelui pe cale administrativa in comparatie cu cealalta varianta; se poate ocupa si un avocat, aveti grija insa sa nu va razganditi iar. Aveti nevoie, in mare, de: copii legalizate de pe certificatele de stare civilă ale dv.; cererea in extras publicata in Monitorului Oficial al României, Partea a III-a, în care a fost publicat; consimţământul, dat în formă autentică, al soţului (unii spun ca nu); cazierul judiciar şi cazierul fiscal ale solicitantului;
Toate aceste se ataseaza cererii care se depune la Consiliul local al localitatii in care domiciliezi.
Ideea era ca am incercat pe cale administrativa si d-ra de la ghiseu a spus ca o sa imi schimbe certificatul MEU de nastere, pentru ca e o cerere de schimbare de nume si se schimba in TOATE actele, ceea ce e o aberatie!!! Toate diplomele si cursurile facute sunt pe numele de fata; daca as fi fost de acord sa iau numele sotului la casatorie, nu mi-ar fi schimbat certificatul de nastere, nu?
O sa mai incerc saptamana asta, poate dau de o doamna care sa imi lase CNul in pace.
Va multumesc mult pt ajutor, daca as fi stiut ce grea va fi chestia asta, zau ca n-as mai fi optat pentru mentinerea numelui!