avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 727 soluții astăzi
Forum Activitate RAlex28

Activitate RAlex28

Discuție Credit Cetelem
Fratele meu a luat in rate (Cetelem) de pe Emag acum vreo 3 ani un telefon. Totul a decurs perfect, creditul a fost platit. Odata cu acel credit insa a primit si un card de cumparaturi pe care nu l-a folosit pana anul trecut in vara, cand nu stiu ce naiba l-a apucat, l-a activat si a scos 2000 de lei de pe el.
Atunci au inceput si problemele, a platit doua luni ratele (august, septembrie), apoi s-a mutat de acasa in alt oras si nu a mai platit nimic (deci 6 luni in care nu a achitat nici un leu). De atunci vin acasa non stop plicuri cu "executare silita" si tot felul de alte chestii. Zilele acestea a fost acasa si mi-a povestit asta, pana acum nu a vrut sa spuna nimic desi tot timpul l-am intrebat de plicurile ce veneau acasa. Tot acum mi-a aratat sutele de mesaje de la Cetelem pe care le are, si era destul de suparat spunandu-mi ca trebuie sa restituie 6700 de lei dupa toate dobanzile si penalizarile impuse.
Evident ca nu are de unde sa restituie banii acestia.
Ce ma intereseaza sa aflu insa, este ce poate sa pateasca legal si real pentru aceasta datorie.
In momentul de fata nu are serviciu, iar singurul bun pe numele lui este masina.
Multumesc!
Dupa ce am iesit de la stimabilul care se ocupa cu eliberarea actelor, am mers direct la parter la ofiterul de serviciu sa-l intreb unde si cum se poate solicita o audienta la comisarul sef, m-a intrebat pentru ce am nevoie, i-am explicat pe scurt, si mi-a zis sa rezolv acolo la ghiseu, ca nu am ce cauta la comisar. Nu i-am mentionat faza cu "nu merg gratuit pana in biroul de sus" ofiterului de serviciu. Ma gandesc sa apelez la directia generala anticoruptie, si sa vad ce as putea face, cum spuneati si dvs este cuvantul meu impotriva cuvantului lui. Totusi impreuna cu mine era si prietena mea, deci as avea un martor al discutiei, si camere de luat vederi erau in incapere, dar nu cred ca au si sunet, ci doar imagine. Problema e ca trebuie sa-mi aman plecarea din tara din cauza lor, asta e marea mea problema, daca ii dadeam bani probabil imi dadea certificatul pe loc, dar nu vreau sa fac asta. Adica eu merg platesc amenda, dau folia jos, merg la Rar platesc si acolo, merg la politie cu actele sa ridic certificatul masinii, si primesc jigniri si mi se cere fara scrupule mita? Imi pare foarte rau ca nu mi-a venit in cap sa filmez sau sa integistrez cand am intrat acolo, dar nu m-am gandit ca o sa mi se intample asa ceva niciodata.
Dovada este valabila 15 zile.
Certificatul de inmatriculare daca este luat in acelasi judet in care locuiesti se poate elibera imediat ce ai toate actele in regula, adica amenda platita, sau pentru ce anume ti l-au luat.


Bună ziua!
Joi mi-a fost retinut certificatul masinii deoarece aveam folie pe geamurile din fata. Am primit o amenda si am fost trimis in RAR pentru ca cei de acolo sa constate ca s-a remediat problema. Politistul care mi-a luat ceritifcatul mi-a zis sa rezolv la Rar vineri sau luni apoi sa vin dupa certificat. Am remediat problema si am achitat amenda vineri, iar luni m-am dus sa iau certificatul, respectivul de la ghiseu mi-a spus ca nu-l are, sa mai revin intr-o saptamana, asta dupa 3 ore de asteptare si in cazul in care eu in doua zile trebuie sa plec din tara. Astazi m-am dus din nou, la ghiseu era un individ (politist) care a zis ca el nu se ridica de la birou sa-mi aduca certificatul din biroul de la etaj gratuit, si mi-a urat drum bun. L-am rugat sa se legitimeze si mi-a spus ca nu este treaba mea, apoi l-am intrebat cum este posibil asa ceva, ca el sa-mi ceara bani pentru a-mi aduce certificatul din birou. Mi-a spus zbierand la mine desigur sa ma car, si sa revin cand imi expira dovada, ca nu-mi da certificatul.
Unde as putea semnala acest abuz si ce as putea face?
Multumesc!