avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 910 soluții astăzi
Forum Activitate Adrian.Marius

Activitate Adrian.Marius

Astazi am fost si am scris demisia ,sefii sa imi spuna ca trebuie sa vin in preaviz poate ma razgandesc ,desii stiu ca este obligatoriu,motivul pentru care demisionez este si unul pe care ei nu l-au respectat pe baza contractului acela ca eu la firma deoarce au program flexibil si se lauda cu asta pana si in anunturile de angajare ajung sa lucrez si 7 sau 8 zile in continuu :) pe cand in contract este specificat lucrezi 5 zile cu 2 zile libere :) astfel sa ajung sa lucrez si 8 zile ,desii asta e o portita gasita de ei in lege in care la 8 ore pe zi ai voie sa lucrezi 5 zile pe saptamana ,dar ei fac un porgram prin care tu o saptamana ai liber luni si marti ...iar urmatoarea saptamana ai liber vineri sambata de exemplu ,astfel ajungi la epuizare .
Ai dreptate , bine nu sunt eu in cauza ci chiar prietena mea si alti 2 prieteni ,insa am vrut sa vad si niste pareri de la cineva care cunoaste aceste cazuri ,multumesc enorm si o seara buna sa aveti domnule :)

viorel55 a scris:

Inteleg ce spui, dar ce descri tu acum este esenta capitalismului, Da, pe aceasta baza s-a cladit capitalismul, pe care generatia ta l-a sustinut din rasputeri. Unii mai fraieri, muncesc pentru altii mai smecheri si nu neaparat mai destepti. Acesta este mecanismul, lucru cu care trebuie sa te obisnuiesti in viitor.

Problema ar fi ca angajatorul vine se uita peste inventar si iti zice ceva de genul ai minu 1100 lei ,apoi pleaca cu inventarul il verifica sau nu ,dar la nici un caz pana acuma si au fost cateva in cadrul acestui angajator nu s-a explicat cum se procedeaza minusul fiind platit exact cum a zis anagajatorul la inceput .fara sa se explice nimic si pe baza poate de amenintari si obligat sa iti platesti minusul lucrand fara sa iti de-a banii .Mi se pare o metoda cam ciudata si suspecta,urmand ca din acel bar sa se concedieze toti angajatii cateodata mai apoi sa se si inchida , ma gandesc la unele metode de frauda ,chiar insolventa pentru a primi bani ,dar aici probelma principala este exploatarea angajatului ,fara sa mai vorbim de minori care lucra 14-16 ore pe zi
Am o nedumerire cu legatura la servicile unui angajat intr-un bar sau cafenea . Inventarul si registrele sunt facute de catre angajatii barului,urmand ca apoi sa fie invinovatiti ca acestea ies pe minus ,astfel angajatul este nevoit sa isi plateasca acel minus in totalitate ,in cazul in care sunt 2,chiar 3 lucratori in acel bar ,pe ture in zile diferite ,iar angajatorul te invinovateste cu asa ceva ,cu o metoda clasica ,adica i-a inventarul (registrul ) cu marfa/intrari si toate cele si il verifica el insusi sau "contabila" firmei ,cat de legal este sa te invinovateasca fara o metoda dovedita ,presupun ca ar trebui un contabil separat ,public care sa ateste acele minusuri si ca acel angajat este de vina . Pe langa faptul incalcarii legislatiei in legatura cu obligatiile angajatorului privind timpul de lucru al minorului si pauzele acestuia . (Ar fi un topic bun pentru multi minori aflati in cumpana pentru ca patronii si angajatorii profita la maxim de ei primid si anumite avantaje de la stat. )