avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 142 soluții astăzi
Forum Activitate eduardjs

Activitate eduardjs

Multumesc pentru info. Astazi le-am dat un raspuns, au confirmat primirea si ma vor contacta din nou.
Salutare.

Acum jumatate de an am inregistrat FLX SRL cu obiect de activitate principal CAEN 6202.

Adineauri am primit o scrisoare de la litigations @ inregistrare-marci . ro ca sa sistez utilizarea in mediul online a numelui firmei dat fiind faptul ca exisfa o companie, in Suedia, FLX AB care a inregistrat marca FLX in clasele 6 si 20, ei fabricand cutii postale, ceea ce nu are nicio legatura cu acelasi concept din IT care culmea foloseste acelasi nume. Eu nu m-am gandit o secunda ca ar putea exista o asemenea firma cu acelasi nume dar care ca si model de afacere e complet diferit.

Nu am un site, nu comercializez produse de niciun fel, nu induc pe nimeni in eroare cum ca eu as fi firma respectiva deoarece la propriu activitatea firmelor este complet diferita.

Ce este de facut in acest caz ? Se poate ca eu sa fiu fortat sa nu folosesc un nume comercial intr-o cu totul alta categorie de servicii ? Nu comercializez, nu avem un site de prezentare, am facut firma strict pentru a putea factura clientii cu care deja lucram inainte ca si freelancer web.
Salutare!

Doresc sa deschid o firma si pe langa activitatile de prorgamare si consultanta IT, doresc, pe plan personal sa lansez un joc online tip MMO ( farmerama, farmville, etc ) unde utilizatorii sa poata plati cu cardul.

Ce cod CAEN imi trebuie mai exact pentru asa ceva ?

Momentan eu am: 6201 si 6202 pentru clienti si 6311 unde s-ar incadra jocul, acum nu stiu ce mi-ar trebui pentru a accepta plati online cu cardul.

Din cate am putut gasi, 4791 - Comerţul cu amănuntul prin intermediul caselor de comenzi sau prin internet. pare a fi singurul care accepta plati online pentru produse digitale, poate ma insel. astept niste opinii de la cineva mai informat ca mine.

Va multumesc