avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 576 soluții astăzi
Forum Activitate lex_ad

Activitate lex_ad

Discuție codul muncii
buna ziua, nu demult am fost diagnosticat ca bolnav de hepatita B, jobul pe care il am este de agent vanzari si distributie ceea ce necestia o mare parte din timp plecat pe drumuri, vreau sa stiu daca ma poate disponibiliza din cauza ca nu mai fac fata cerintelor pentru postul pe care sunt acum
Răspuns la discuția desfacerea conractului de munca
va multumesc foarte mult pt lamuriri
Răspuns la discuția desfacerea conractului de munca
bun si in concluzie se poate parasi locul de munca cat timp esty in preaviz?
Răspuns la discuția desfacerea conractului de munca
cercetarea disciplinara de catre cine se face de catre conducerea firmei respective sau de o alta institutie
Răspuns la discuția desfacerea conractului de munca
imi puteti spune va rog ce contine articolul respectiv "inclusiv concedierea (art.61 lit. a C.mun.)."

si sa zicem ca in cazul in care nu te prezinti la lucru in preaviz ce ti se poate intampla ce masuri se pot lua impotriva ta?
am 2 intrebari si am nevoie de un pic de asistenta
ce se intampla in cazul in care nu te mai prezinti la lucru cat timp esti in preavizul de 15 zile?

se mai desface cartea de munca cu litera "i" (indisciplinat) sau cu alte indicative?

doresc un raspuns urgent va rog



Răspuns la discuția contractu de munca
va multumesc foarte mult pentru raspunsuri
Răspuns la discuția contractu de munca
pai eu primesc banii pt cazare si mancare, in ce consta indemnizatia de delegare?
am o problema, nu demult m-am angajat la o firma si la interviu mi sa zis ...ca am sa fac deplasari in interes de servici de aprox. 3 zile 1 data pe luna si am fost deacord, inainte de a semna contractu l-am citit si in contract la durata muncii e scris 8 ore pe zi 40 pe saptaman si sunt angajat doar de 1 saptaman, acum problema este ..ca seful mi-a zis ..ca trebuie sa fac in fiecare saptamana deplasari in interes de servici pe o durata de 3 zile ceea ce ma cam deranzeaza pt ca nu-s platit peste orele de munca si in deplasare stau 72 de ore arpoape dublu cat scrie in contract, freau sa stiu ce pot sa fac in cazul asta cu cine sa vorbesc....am nevoie de o parere
Răspuns la discuția Impozit pe venit
defapt chiar ma asteptam la asta, desigur ca exista o lege pe care o poti indica în legislatie care iti cere sa platesti acest impozit, bineinteles ca exista dar nu gasesc un statut clar precizat care sa ma faca pe mine raspunzator