avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1504 soluții astăzi
Forum Activitate alinagheorghe12

Activitate alinagheorghe12

Răspuns la discuția Renuntare la mostenire
Nu, nu sunt decedati (sunt divortati iar tata este recasatorit), nu eram sigura ce este succesiunea, daca este obligatorie si daca trebuie facuta de catre mine.
Răspuns la discuția Renuntare la mostenire
Imi puteti da mai multe informatii, va rog? Trebuie sa fac si altceva pe langa declaratia de renuntare?
Buna ziua, doresc sa fac o declaratie de renuntare la mostenire la notar, in cazul meu pentru a evita mostenirea unor datorii foarte mari din partea parintilor. Nu am inteles exact daca aceasta declaratie se face inainte sau dupa deces sau cum as putea proceda, orice informatie mi-ar fi de mare ajutor. Va multumesc.
Buna ziua, am nevoie de o informatie, va rog. Tatal meu a facut in urma cu multi ani o datorie foarte mare la banca pe care nu a reusit sa plateasca, astfel pierzand ambele sale locuinte. Nu stiu daca inca mai are de achitat ceva, mentionez ca parintii mei sunt divortati iar eu am locuit doar la bunici/rude. As dori sa stiu daca este posibil ca eu sa mostenesc vreo datorie sau cum pot evita acest lucru. Nu doresc nici o mostenire din partea lui.