Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire datorii dupa deces
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire datorii dupa deces

Buna ziua, am nevoie de o informatie, va rog. Tatal meu a facut in urma cu multi ani o datorie foarte mare la banca pe care nu a reusit sa plateasca, astfel pierzand ambele sale locuinte. Nu stiu daca inca mai are de achitat ceva, mentionez ca parintii mei sunt divortati iar eu am locuit doar la bunici/rude. As dori sa stiu daca este posibil ca eu sa mostenesc vreo datorie sau cum pot evita acest lucru. Nu doresc nici o mostenire din partea lui.
Dati la notar declaratie de renuntare la mostenire.