avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 210 soluții astăzi
Forum Activitate octavian37

Activitate octavian37

Eu mi-am facut o cerere cu doua luni inainte, asa cum prevede Legea 188/1999 , dar nu am primit nici un raspuns. Ma gandeam acum, ca daca imi mai depun o alta cerere de prelungire a raportului de munca si invoc decizie a Curtii Constitutionale si OUG din 09.11.2018 , ii pot constrange sa-mi semneze cererea

Danaioana a scris:

Ce sa spun...daca esti f.p., angajatorul poate aproba sau....Daca esti personal contractual, avantaj tu, daca vrei ramai in activitate, daca nu, nu....
Ma intreb daca nu se pot corobora totuși cele două prevederi legale: Legea 188/1999, respectiv Legea 53/2003
Un raspuns avizat mi-ar da si mie raspunsul



Danaioana a scris:

Dacă sunteți funcționar public, vă sunt incidente prevederile Legii nr.188/1999, care prevede faptul că:
Art.98
(3) ”Pe baza unei cereri formulate cu 2 luni înainte de data îndeplinirii cumulative a condiţiilor de vârstă standard şi a stagiului minim de cotizare pentru pensionare şi cu aprobarea conducătorului autorităţii sau instituţiei publice, funcţionarul public poate fi menţinut în funcţia publică deţinută maximum 3 ani peste vârsta standard de pensionare, cu posibilitatea prelungirii anuale a raportului de serviciu.
(la 06-07-2018 Articolul 98 din Sectiunea a 3-a , Capitolul IX a fost completat de Punctul 25, Articolul I din LEGEA nr. 156 din 29 iunie 2018, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 554 din 03 iulie 2018)
(4) Prin excepţie de la prevederile alin. (1) lit. h), în cazuri temeinic justificate, persoana care are competenţa legală de numire în funcţia publică poate aproba menţinerea în funcţia publică şi numirea pe perioadă nedeterminată a funcţionarilor publici care au exercitat raporturi de serviciu în condiţiile art. 4 alin. (3), după vacantarea posturilor pe care aceştia au fost numiţi pe perioadă determinată.”
(la 06-07-2018 Articolul 98 din Sectiunea a 3-a , Capitolul IX a fost completat de Punctul 25, Articolul I din LEGEA nr. 156 din 29 iunie 2018, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 554 din 03 iulie 2018)

Mai pe intelesul meu,
angajatorul, mai exact Ministerul de Finante poate sa-mi respinga cererea sau este obligat sa mi-o avizeze ?????
Va multumesc
Buna ziua
Ma numesc Corina sunt functionar public si ma adresez dvs cu rugamintea de a ma lamurii in urmatoarea problema
Incepand cu data de 01.01.2019 va trebui sa intru in pensie la limita de varsta. Voi implinii 60 de ani in data de 05.01.2019
Doresc sa stiu daca, conform Deciziei Curtii Constitutionale nr 387 / 2018 si a OUG din data de 09.11.2018 care modifica Codul Muncii in care se prevede ca si femeile pot sa-si continue activitatea, pana la varsta de 65 de ani , ca si barbatii , fara a fi necesar acordul angajatorului, , pot beneficia si eu de acest drept ?
Va multumesc
Buna ziua
Ma numesc Corina sunt functionar public si ma adresez dvs cu rugamintea de a ma lamurii in urmatoarea problema
Incepand cu data de 01.01.2019 va trebui sa intru in pensie la limita de varsta. Voi implinii 60 de ani in data de 05.01.2019
Doresc sa stiu daca, conform Hotararii Curtii Constitutionale prin care
s-a hotarat ca si femeile pot sa-si continue activitatea ca si barbatii , pana la varsta de 65 de ani, voi beneficia si eu de acest drept
Va multumesc
Buna ziua

Ma numesc Lucian, sunt functionar public.

Incepand cu data de 01.01.2019 voi indeplini conditia de vârstă standard și a stagiului minim de cotizare pentru pensionare.

Va rog sa-mi spuneti daca am dreptul sa-mi continui desfasurarea activitatii pentru o perioada de inca trei ani dupa data de 01.01.2019

va multumesc
Mai pe înțelesul meu
La cerere, angajatorul, nu este obligat să-mi prelungească contractul individual de muncă până la împlinirea vârstei de 65 de ani ?
Buna ziua
Ma numesc Marcela si ma adresez dvs cu rugamintea de a ma lamurii in urmatoarea problema
Incepand cu data de 01.01.2019 va trebui sa intru in pensie la limita de varsta. Voi implinii 60 de ani in data de 05.01.2019
Doresc sa stiu daca, conform Hotararii Curtii Constitutionale prin care
s-a hotarat ca si femeile pot sa-si continue activitatea in aceleasi conditii de munca ca si barbatii , pana la varsta de 65 de ani, voi beneficia si eu de acest drept
Va multumesc