Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... PRELUNGIREA CONTRACTULUI INDIVIDUAL DE MUNCA IN CAZUL ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

PRELUNGIREA CONTRACTULUI INDIVIDUAL DE MUNCA IN CAZUL FUNCTIONARILOR PUBLICI

Buna ziua
Ma numesc Corina sunt functionar public si ma adresez dvs cu rugamintea de a ma lamurii in urmatoarea problema
Incepand cu data de 01.01.2019 va trebui sa intru in pensie la limita de varsta. Voi implinii 60 de ani in data de 05.01.2019
Doresc sa stiu daca, conform Hotararii Curtii Constitutionale prin care
s-a hotarat ca si femeile pot sa-si continue activitatea ca si barbatii , pana la varsta de 65 de ani, voi beneficia si eu de acest drept
Va multumesc
Funcționarilor publici la sunt aplicabile prevederile Legii 188/1999..

Pe baza unei cereri formulate cu 2 luni înainte de data îndeplinirii cumulative a condițiilor de vârstă standard și a stagiului minim de cotizare pentru pensionare și cu aprobarea conducătorului autorității sau instituției publice, funcționarul public poate fi menținut în funcția publică deținută maximum 3 ani peste vârsta standard de pensionare, cu posibilitatea prelungirii anuale a raportului de serviciu. (Art.98 alin.3).