Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Codul Muncii sau Statutul Functionarilor Publici v-a ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Codul Muncii sau Statutul Functionarilor Publici v-a avea prioritate?

Daca un functionar public (femeie) doreste sa opteze pentru continuarea activitatii pana la implinirea varstei standard de pensionare de 65 ani conform:
- Codul Muncii Art 56, alin. 1, lit. c “ la data îndeplinirii cumulative a condiţiilor de vârstă standard şi a stagiului minim de cotizare pentru pensionare sau, cu caracter excepţional, pentru salariata care optează în scris pentru continuarea executării contractului individual de muncă (,…)” , respectiv
- Art. 56, alin (3) “Angajatorul nu poate îngrădi sau limita dreptul salariatei de a continua activitatea în condiţiile prevăzute la alin. (1) lit. c) teza întâi”
Intrebarea este:
Conducatorul Institutiei Publice poate impiedica continuarea activitatii acesteie pe baza Legii 188 din 1999, privind Statutul Functionarilor Publici ? unde :
- Art 98, aliniatul 1, litera “d) la data îndeplinirii cumulative a condiţiilor de vârstă standard şi a stagiului minim de cotizare pentru pensionare dacă persoana care are competenţă de numire în funcţia publică nu dispune aplicarea prevederilor alin. (3);”, respectiv
- Art. 98, aliniatul (3) “Pe baza unei cereri formulate cu 2 luni înainte de data îndeplinirii cumulative a condiţiilor de vârstă standard şi a stagiului minim de cotizare pentru pensionare şi cu aprobarea conducătorului autorităţii sau instituţiei publice, funcţionarul public poate fi menţinut în funcţia publică deţinută maximum 3 ani peste vârsta standard de pensionare, cu posibilitatea prelungirii anuale a raportului de serviciu.”

Va multumesc pentru raspuns.
Fiind functionar public se aplica cu prioritate prevederile Legii 188/1999.