avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 216 soluții astăzi
Forum Activitate Bianca Vlasin

Activitate Bianca Vlasin

Inspectoratul scolar e egal cu 0......cei de acolo nu ne iau in seama pt asa ceva....

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Puteti sesiza ITM,Inspectoratul Școlar etc..

Buna ziua, ce mod legal sau de alta natura exista ca un profesor sa se apere de abuzurile unui director intr-o scoala?
Directorul zbiara, face scandal din diverse motive, favorizeaza alti colegi etc.....iar noi nu avem la indemana o "arma" de aparare.
Multumesc anticipat!
Discuție Vecin zgomotos
Buna ziua, locuim la et 3 al unui bloc si avem 2 copii mici, sub 3 ani. Azi noapte la ora 1, vecinul de la et 4, chiar deasupra noastră a început să dea găuri cu bormasina in perete.....s-a auzit foarte tare la noi, copiii mi s-au speriat , au auzit toti vecinii. Soțul a mers până la el la usa, a ciocănit, iar vecinul cand a vazut pe vizor cine e a ascuns repede bormasina, mințind ca nu a facut nimic. Bineînțeles că a ieșit cearta, vecinii ceilalți ca au deschis ușa au zbierat si ei ca ce se intampla. Dimineața imi scrie vecinul de la 4, sa ma ia la rost ca s-a speriat cand a bătut la ușă și că masina de spălat ar fi fost de vina pt zgomotul produs. Am vorbit omenește cu el, nu l-am jignit. După masă m-a sunat tot el sa imi spuna ca merge sa ne reclame la poliție ca i-a zgariat soțul usa azi noapte.....Soțul a mers în pijama si desculț, nu avea cum sa zgarie usa on nici un fel....Am vorbit cu administratorul de bloc si i-am facut cunoscută situatia. Dansul a zis ca discută cu părinții tipului, căci al lor e apartamentul (ei locuiesc la tara).
Spuneti-mi va rog noi ce ar trebui sa facem in aceasta situatie?

Multumesc!
Discuție Escrocherie
Buna seara,
În data de 18.08.19 am avut botez la fetita cea mica si am chemat pe cineva pt foto+video profesional. Persoana respectiva a venit, i-am asigurat meniu complet+transport pe parcursul evenimentului si i-am achitat sumă cerută (700 ron) integral in aceeasi zi. Mi-a spus că intr-o luna totul va fi gata. După o lună jumate am început să îl contactez în legătură cu stick-ul cu filmarea si pozele si abia dupa o discuție mai aprinsă, fără jicniri ,mi-a dat câteva poze needitate ,cu promisiunea că până la Crăciun imi va da si stick-ul......Nu mai raspunde la telefon, la mesaje mi-a blocat numărul si nu pot da de el......Nu am semnat un contract, am doar martori si conversațiile cu el din care reiese totul. E destul de cunoscut pe plan local, dar nu prea cunosc persoane care au colaborat cu el sa intreb una alta.
Ce as putea face in acest caz? Pot face o plângere la poliție? As avea câștig de cauză? Au trecut totusi mai bine de 4 luni si nu am primit nimic de la el ...
Va multumesc!
Multumesc mult!

Ionut.ion a scris:

Puteti reveni cu intrebari daca mai aveti si alte nelamuriri.
Multa sanatate piticilor :)

Multumesc

Ionut.ion a scris:

Scuze, a intervenit ceva si a trebuit sa plec...

Repartizarea cheltuielilor pe cota-parte indiviza de proprietate
ART. 84
39
(1) Cheltuielile repartizate dupa cota-parte de proprietate reprezinta cheltuielile
asociatiei efectuate pentru intretinerea, repararea, exploatarea si, dupa caz,
consolidarea si/sau reabilitarea partilor de constructii si instalatii aferente
condominiului aflate in proprietate comuna indiviza. Aceste cheltuieli se repartizeaza
proportional cu cota-parte din proprietatea comuna a fiecarui proprietar.
(2) Cheltuielile pe cota-parte indiviza de proprietate reprezinta cheltuielile
efectuate pentru administrarea, intretinerea, repararea, exploatarea si, dupa caz,
consolidarea partilor de constructii si instalatii din condominiu aflate in proprietate
comuna.
ART. 85
Cheltuielile pe cota-parte indiviza de proprietate reprezinta cheltuielile asociatiei
cu privire la proprietatea comuna, cu privire la: fondul sau fondurile pentru lucrari de
intretinere, service, reparatii si, dupa caz, de consolidare, reabilitare, eficienta
energetica, modernizare la partile de constructii si instalatii aflate in/si pe proprietatea
comuna, astfel cum este descrisa in cartea tehnica a constructiei si in acordul de
asociere: subsolul; conductele de distributie si coloanele instalatiilor de apa,
canalizare, incalzire, energie electrica; echipamente de echilibrare hidraulica a
instalatiilor; casa scarii; podul; spalatoria; uscatoria; terasa; ascensorul; interfonul -
partea de instalatie de pe proprietatea comuna; centrala termica proprie; crematoriul;
tubulatura de evacuare a deseurilor menajere; structura de rezistenta; fatadele;
acoperisul si altele asemenea, conform prevederilor din acordul de asociere;
personalul angajat sau contractat al asociatiei: salarii sau remuneratii pentru
administrator, contabil, instalator, electrician, portar, ingrijitor, personalul care
asigura curatenia etc.; indemnizatii acordate membrilor asociatiei de proprietari ori
persoanelor alese: presedintele, membrii comitetului executiv si cenzorului/comisiei
de cenzori; prime; credite bancare; contracte sau polite de asigurari; cheltuieli cu
produse si accesorii pentru curatenie, alte servicii administrative catre proprietatea
comuna.

Cititi legea si o sa intelegeti mai bine ce drepturi si obligatii are fiecare proprietar, precum si asociatia...

Da, exista asociație. Avem un administrator (care are mai multe blocuri în grija) si un președinte de bloc.

Ionut.ion a scris:

In primul rand spuneti daca exista asociatie de proprietari sau nu?
Daca exista se aplica prevederile din legea 196/2018, daca nu...cele din Codul civil...
Astept rasp. pentru a va da* si articolele in cauza.

Încă ceva...Dacă eu sunt obligată să îi fac baia, ea nu este obligată să plătească la acoperis? Se infiltreaza apa printr-un loc si la vecinul de la 4 îi intra apa cand ploua. E doar o chestiune de timp/circumstante pana cand ajunge la etajele inferioare. Trebuie facuta o izolare, dar cei de la parter si et 1 nu vor sa plateasca.....in ce conditii pot fi obligați să o facă?
Multumesc
Am inteles, asta doream sa stiu. Dna a zis ca ma contacteaza cand vine zugrăvul că sa merg la ea sa vad si sa imi spuna costul......
Multumesc pt raspuns