avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 626 soluții astăzi
Forum Activitate bscrst

Activitate bscrst

Buna ziua!
Ma confrunt cu urmatoarea situatie: am intrat in concediu de crestere copil la 01.09.2010. Initial, la calculul indemnizatiei au fost folosite veniturile din salarii+venituri obtinute din prestari servicii conform Declaratiei 205. Dupa o luna mi s-a spus ca nu se pot lua in considerare prestarile de servicii si mi s-a cerut sa aduc o fisa fiscala in 2011 pentru recalcularea indemnizatiei.
Intrebarile mele sunt: veniturile din prestari servicii intra la baza de calcul sau nu? In ce lege se stipuleaza acest aspect?
Va multumesc!
Multumesc mult pentru raspuns, dar vreau sa mai fac cateva precizari: avocatului i s-au platit pana acum 2000 euro(in doua transe), iar acum el mai cere alte 2000 (desi intr-un fax pe care i l-am trimis intrebandu-l cat mai costa, el ii raspunde patronului ca 1000 euro care i-au fost virati in cont). Procesul a durat doar 2 luni si a fost o singura infatisare in fata tribunalului, restul fiind discutii si documente pe care avocatul le-a adresat Curtii. De aceea mi se pare o suma mult prea mare. Ati putea sa-mi spuneti, poate, unde gasesc in legile italiene informatii privind onorariile? Sau un avocat din Romania cu care sa pot discuta pentru ca sunt sigur ca din Italia nu as afla prea multe (nu cunosc nici limba, nu stiu cui sa ma adresez si mai sunt si roman!)
Buna ziua! Va rog din suflet sa-mi oferiti un sfat. Am fost reprezentat in Italia intr-un proces penal de un avocat angajat de firma la care lucram.Nu s-a incheiat niciun contract intre firma (sau intre mine) si avocat. Inainte de pronuntarea sentintei, avocatul a fost intrebat printr-un fax ce suma mai solicita pentru solutionarea problemei. A mai cerut 1000 euro care i-au fost platiti inainte de procesul final (la care s-a dat sentinta), dupa care el mai cere 2000 euro intai patronului, apoi mie. Banii nu i s-au mai trimis in Italia, iar acum el ma da in judecata pentru neplata pe mine si nu pe patron. Cui sa ma adresez sa aflu ce e de facut? Astept raspunsul dumneavoastra. Va multumesc mult!
Multumesc pentru raspuns. Dar daca avocatul platit manifesta dezinteres, eu pot sa-l reclam undeva? Pot sa cer banii inapoi sau eventual daune pentru ca nu se ocupa de caz?
Buna seara!
Va rog sa-mi raspundeti cat mai urgent daca se poate unde gasesc informatii despre pedepsele ce se aplica in urma unui proces care implica articole din Codul de Procedura Penala? Dar daca esti retinut pe nedrept (esti nevinovat ,dar trebuie sa dovedesti asta pentru ca politia nu crede in nevinovatia ta) iar avocatul nu se prea intereseaza, cui trebuie sa te adresezi (in cazul unui arest in alt stat)? Poti cere daune? Multumesc din suflet!
Răspuns la discuția sofer tir acuzat de furt
vanzatorul nu se va implica pentru ca acum am aflat ca s-ar putea sa fie o intreaga retea romano-italiana si el nu are de pierdut decat un transport. de asemenea am aflat azi ca firma care a facut comanda pentru transport este fictiva. deci treaba e incurcata rau! soferul este arestat si masina sechestrata, iar in urma primei audieri cu un "judecator de pace" si un avocat din oficiu primit de sofer (pentru ca pe noi nu ne-a anuntat nimeni cand e audierea sa ne gasim un avocat!) l-au acuzat pe sofer de furt calificat agravant, deci nici nu s-au gandit macar la complicitate la furt spre exemplu. e ca si cum el singur a furat nu stiu de unde utilajul de mare tonaj, l-a depozitat undeva si s-a dus tot singur sa-l incarce sa-l aduca in tara. vi se pare credibil?
Buna seara! Sotul meu este sofer pe tir si realizeaza de cativa ani curse externe. Acum a fost trimis in Treviso-Italia sa incarce camionul pentru a se intoarce in Romania. Ca de obicei, a plecat la destinatie. A inceput incarcarea (un utilaj greu de mare tonaj care ocupa jumatate de masina) iar in timpul cat il ancora ca sa nu existe probleme la transport a fost luat de politie care i-a spus ca marfa e furata. Intre timp muncitorii care il incarcau au fugit, iar el am ramas cu politia. Le-a aratat documentele de transport si i-au spus ca sunt false. L-au dus la sectie, nu i-au dat voie sa dea decat un telefon si m-a sunat pe mine sa-mi spuna ce se intampla, iar de joi pana sambata seara n-am stiut nimic oficial despre el: nici unde este, nici de ce este acuzat. Firmele implicate (cea de transport si cea importatoare) si cu mine n-am primit nicio informatie. Sambata seara am aflat ca este acuzat de furt calificat agravant. Este posibil asa ceva? Mentionez ca el nu cunoaste limba italiana.
I se poate cere sa semneze vreun document in limba italiana?
Care este pedeapsa pe care ar putea-o primi, desi este total nevinovat (e un simplu sofer care a mers la incarcare la o firma)? Poate fi acuzat de un asemenea delict?
Ce trebuie facut? (Patronul lui a angajat un avocat italian pentru ca si lui i-au sechestrat masina, dar eu ma simt neputincioasa ca nu-l pot ajuta in niciun fel pe sotul meu). Cui sa ma adresez ca sa ma ajute sa-l eliberez mai repede pentru ca nu a vorbit cu nimeni de 3 zile si cred ca deja e extenuat psihic, mai ales ca stie ca n-are nicio vina?
Va multumesc mult pentru rabdarea de a-mi citi mesajul si astept cat mai urgent posibile raspunsuri. Sa va dea Dumnezeu sanatate si sa nu aveti niciodata parte de asemenea experiente traumatizante pe nedrept!