avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 317 soluții astăzi
Forum Activitate google.chrome

Activitate google.chrome



Adrian Dimitriu a scris:

ati gresit: amenzile corespunzatoare ordonantei 1/1999 nu se supun regulii de plata a jumatatii din minim, ca la contraventiile de circulatie. astfel incat contravenientul datoreaza intreaga suma inscrisa pe formular.

Chiar daca scrie in PV ca pot achita 50 de lei?
Buna seara,
Am fost amendat cu 5000 de lei pentr rerespectarea ordonantei militare, nu am semnat PV. de fapt nici nu mi-au adus la cunostinta ca voi fi amendat, dupa care primesc acasa P.V. Mentionez fatpul ca aveam posibilitatea sa achit 50 de lei in termen de 15 zile de la data inmanarii PV. A doua zi prin intermediul platformei ghiseul.ro am achitat-o. Dupa dou luni, verific din nou contul si constat ca trebuie sa achit acei 5000 de ron. Este vreo greseala, am gresit eu undeva? Mai pot indrepta aceasta situatie?
Va multumesc,
Buna ziua!
Student la facultatea de stiinte politice a fost surprins in data de 22 iunie cu un cutit asupra sa pe care l-a aruncat in momentul trecerii patrulei, care a fost sesizata telefonic, Arma alba era folosita pentru lucru la motocicleta nicidecum pentru a agresa. Nu a recunoscut nimic nu a semnat nimic. Sunt indeplinite conditiile de sesizare a organului de urmarire penala? Ce drepturi are acesta pana ca sesizarea sa fie facuta?
Mentionez ca-i pare rau, la momentul mai sus mentionat aceste era sub influenta bauturilor alcoolice dar nu consumase pe domeniul public.
Va multumesc!