Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Plată amendă efectuată prin ghiseul.ro, dar ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Plată amendă efectuată prin ghiseul.ro, dar neînregistrată

Buna seara,
Am fost amendat cu 5000 de lei pentr rerespectarea ordonantei militare, nu am semnat PV. de fapt nici nu mi-au adus la cunostinta ca voi fi amendat, dupa care primesc acasa P.V. Mentionez fatpul ca aveam posibilitatea sa achit 50 de lei in termen de 15 zile de la data inmanarii PV. A doua zi prin intermediul platformei ghiseul.ro am achitat-o. Dupa dou luni, verific din nou contul si constat ca trebuie sa achit acei 5000 de ron. Este vreo greseala, am gresit eu undeva? Mai pot indrepta aceasta situatie?
Va multumesc,
ati gresit: amenzile corespunzatoare ordonantei 1/1999 nu se supun regulii de plata a jumatatii din minim, ca la contraventiile de circulatie. astfel incat contravenientul datoreaza intreaga suma inscrisa pe formular.

Adrian Dimitriu a scris:

ati gresit: amenzile corespunzatoare ordonantei 1/1999 nu se supun regulii de plata a jumatatii din minim, ca la contraventiile de circulatie. astfel incat contravenientul datoreaza intreaga suma inscrisa pe formular.

Chiar daca scrie in PV ca pot achita 50 de lei?