avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 593 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Plată amendă efectuată prin ghiseul.ro, dar ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Plată amendă efectuată prin ghiseul.ro, dar neînregistrată

Buna seara,
Am fost amendat cu 5000 de lei pentr rerespectarea ordonantei militare, nu am semnat PV. de fapt nici nu mi-au adus la cunostinta ca voi fi amendat, dupa care primesc acasa P.V. Mentionez fatpul ca aveam posibilitatea sa achit 50 de lei in termen de 15 zile de la data inmanarii PV. A doua zi prin intermediul platformei ghiseul.ro am achitat-o. Dupa dou luni, verific din nou contul si constat ca trebuie sa achit acei 5000 de ron. Este vreo greseala, am gresit eu undeva? Mai pot indrepta aceasta situatie?
Va multumesc,
Cel mai recent răspuns: google.chrome , utilizator 18:53, 1 August 2020
ati gresit: amenzile corespunzatoare ordonantei 1/1999 nu se supun regulii de plata a jumatatii din minim, ca la contraventiile de circulatie. astfel incat contravenientul datoreaza intreaga suma inscrisa pe formular.


Adrian Dimitriu a scris:

ati gresit: amenzile corespunzatoare ordonantei 1/1999 nu se supun regulii de plata a jumatatii din minim, ca la contraventiile de circulatie. astfel incat contravenientul datoreaza intreaga suma inscrisa pe formular.

Chiar daca scrie in PV ca pot achita 50 de lei?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Daca într-un proces-verbal de contravenție nu sunt trecute ... bep bep Daca într-un proces-verbal de contravenție nu sunt trecute limitele amenzii, poate fi acesta un motiv sa faci contestatie? Și dacă în procesul-verbal nu ... (vezi toată discuția)
Contestatie date eronate amenda bivojohn bivojohn [i][b]Buna seara[/b],[/i] Ieri in data de 05.12.2015 la ora 16:55, am fost oprit de catre un agent din cadrul Brigazi Rutiere, care nu era insotit la randul ... (vezi toată discuția)
Jumătate din minimul amenzii ALLEXANDER11 ALLEXANDER11 Buna ziua, Daca am luat amenda 5000 lei pentru nerespectarea ordonanțelor militare, in 15 zile nu pot achita 1000 lei conform legii de achitare la ... (vezi toată discuția)