avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 715 soluții astăzi
Forum Activitate gxg61

Activitate gxg61

Buna,
In Decembrie 2021 am primit decizia de pensionare anticipata partiala si am decis sa mai lucrez o perioada.Este stiut faptul ca nu beneficiez de pensie pana in momentul in care nu prezint la Casa teritoriala de pensii,fisa de lichdare de la locul de munca.
Doresc sa stiu daca exista o perioada anume,in care sunt obligat sa ma prezint cu fisa de lichidare la Casa de pensii,pentru iesi efectiv la pensie? Multumesc.
Buna ziua,
Cu trei luni in urma,am avut un accident de circulatie cu masina firmei,din care a rezultat avarierea masinii.Din procesul verbal intocmit de catre organele de politie,rezulta ca accidentul s-a produs pe fondul neadaptarii vitezei la conditiile de drum.Firma angajatoare,mi-a cerut sa fac o schita a accidentului si o declaratie despre conditiile in care s-a produs acesta.De atunci eu lucrez in continuare in firma,fara ca aceasta sa-mi comunice verbal sau in scris despre vreo hotarare cu privire la eventuale despagubiri pentru pagubele produse.
INTREBARE: Dupa ce perioada de timp,firma angajatoare nu mai poate avea pretentii la despagubiri pentru pagubele produse?
Va multumesc si va doresc o zi buna !
In cazul in care batranii doresc sa i-mi vanda apartamentul(ctr.de vanzare-cumparare) fara nici o obligatie
-este nevoie sa trec prin autoritatea tutelara?
-am nevoie de aviz psihiatric de la IML?
-ctr,de vanzare -cumparare poate fi atacat de catre urmasii batranilor?

Va multumesc!
Buna ziua,
Doresc sa iau in intretinere doi batrani de 87 respectiv86 ani,in schimbul unui ctr.de vanzare-cumparare cu uzufruct viager privind apartamentul prorietate personala al acestora.Batranul are un fiu care este de acord sa semneze in fata unui notar,ca renunta la orice fel de pretentie.Mentionez ca fiul batranului are doua fiice,iar alti urmasi nu mai exista.
-Doresc sa stiu daca:
-Batranii pot rezilia contractul?
-Contractul mai poate fi atacat de catre terti?
-Se mai impune expertiza psihiatrica pt.batrani?

Va multumesc anticipat!