Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract vanzare-cumparare cu uzufruct viager
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract vanzare-cumparare cu uzufruct viager

Buna ziua,
Doresc sa iau in intretinere doi batrani de 87 respectiv86 ani,in schimbul unui ctr.de vanzare-cumparare cu uzufruct viager privind apartamentul prorietate personala al acestora.Batranul are un fiu care este de acord sa semneze in fata unui notar,ca renunta la orice fel de pretentie.Mentionez ca fiul batranului are doua fiice,iar alti urmasi nu mai exista.
-Doresc sa stiu daca:
-Batranii pot rezilia contractul?
-Contractul mai poate fi atacat de catre terti?
-Se mai impune expertiza psihiatrica pt.batrani?

Va multumesc anticipat!
majoritatea notarilor cer o adeverinta de la psihiatru. pot cere desfintarea contractului pt. nerespectarea unei clauze-celei de intretinere.fiul lor ar fi mostenitorul rezervatar, dar contractul de v-c e irevocabil.
Gabriela Mihai, Avocat
Batranii pot cere rezilierea contractului in caz ca nu va indepliniti corespunzator obligatia de intretinere.

Orice act poate fi atacat, dar sansele de castig in cazul in care va respectati obligatiile sunt minime.

Nu este nevoie de acordul fiului pentru contractul de intretinere.

Pentru a putea incheia orice act de dispozitie persoanele peste 60 trebuie sa primeasca avizul autoritatii tutelare din raza primariei de domiciliu, aviz obtinut in urma discutiei batranilor cu un asistent social.
In cazul in care batranii doresc sa i-mi vanda apartamentul(ctr.de vanzare-cumparare) fara nici o obligatie
-este nevoie sa trec prin autoritatea tutelara?
-am nevoie de aviz psihiatric de la IML?
-ctr,de vanzare -cumparare poate fi atacat de catre urmasii batranilor?

Va multumesc!
gxg61, utilizator
In cazul in care dvs. doriti ca respectivul contract sa fie ok,
este bine sa va luati toate avizele necesare).
Gabriela Mihai, Avocat
Este necesar un aviz de la autoritatea tutelara din cadrul primariei. Contactati un notar si va va da toate detaliile.