avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 706 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract vanzare-cumparare cu uzufruct viager
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract vanzare-cumparare cu uzufruct viager

Buna ziua,
Doresc sa iau in intretinere doi batrani de 87 respectiv86 ani,in schimbul unui ctr.de vanzare-cumparare cu uzufruct viager privind apartamentul prorietate personala al acestora.Batranul are un fiu care este de acord sa semneze in fata unui notar,ca renunta la orice fel de pretentie.Mentionez ca fiul batranului are doua fiice,iar alti urmasi nu mai exista.
-Doresc sa stiu daca:
-Batranii pot rezilia contractul?
-Contractul mai poate fi atacat de catre terti?
-Se mai impune expertiza psihiatrica pt.batrani?

Va multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: praetore , utilizator 21:31, 25 Noiembrie 2007
majoritatea notarilor cer o adeverinta de la psihiatru. pot cere desfintarea contractului pt. nerespectarea unei clauze-celei de intretinere.fiul lor ar fi mostenitorul rezervatar, dar contractul de v-c e irevocabil.
Ultima modificare: Marți, 13 Noiembrie 2007
Gabriela Mihai, Avocat
Batranii pot cere rezilierea contractului in caz ca nu va indepliniti corespunzator obligatia de intretinere.

Orice act poate fi atacat, dar sansele de castig in cazul in care va respectati obligatiile sunt minime.

Nu este nevoie de acordul fiului pentru contractul de intretinere.

Pentru a putea incheia orice act de dispozitie persoanele peste 60 trebuie sa primeasca avizul autoritatii tutelare din raza primariei de domiciliu, aviz obtinut in urma discutiei batranilor cu un asistent social.
In cazul in care batranii doresc sa i-mi vanda apartamentul(ctr.de vanzare-cumparare) fara nici o obligatie
-este nevoie sa trec prin autoritatea tutelara?
-am nevoie de aviz psihiatric de la IML?
-ctr,de vanzare -cumparare poate fi atacat de catre urmasii batranilor?

Va multumesc!
Ultima modificare: Marți, 20 Noiembrie 2007
gxg61, utilizator
In cazul in care dvs. doriti ca respectivul contract sa fie ok,
este bine sa va luati toate avizele necesare).
Ultima modificare: Miercuri, 21 Noiembrie 2007
Gabriela Mihai, Avocat
Este necesar un aviz de la autoritatea tutelara din cadrul primariei. Contactati un notar si va va da toate detaliile.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vânzare cumpărare teostoica teostoica Bună ziua! CinevaVlad) a cumpărat de la o bătrână un apartament fără știrea rudelor cu promisiunea verbală să aibă grijă de ea până la moarte,iar ... (vezi toată discuția)
Contract vanzare-cumparare MCuta MCuta Buna, intentionez sa iau in intretinere o persoana in varsta de 70ani. Spuneti'mi va rog daca este necesara sau nu expertizare psihiatrica inainte de a incheia ... (vezi toată discuția)
Contract de intretinere, punere sub interdictie Andreea Istrate Andreea Istrate S-a incheiat un contract de intretinere, avand ca si creditor al obligatiei, un batran. Conform contractului, exista trei debitori ai obligatiei de ... (vezi toată discuția)