Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Despagubiri catre angajator pentru pagube produse ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Despagubiri catre angajator pentru pagube produse acestuia

Buna ziua,
Cu trei luni in urma,am avut un accident de circulatie cu masina firmei,din care a rezultat avarierea masinii.Din procesul verbal intocmit de catre organele de politie,rezulta ca accidentul s-a produs pe fondul neadaptarii vitezei la conditiile de drum.Firma angajatoare,mi-a cerut sa fac o schita a accidentului si o declaratie despre conditiile in care s-a produs acesta.De atunci eu lucrez in continuare in firma,fara ca aceasta sa-mi comunice verbal sau in scris despre vreo hotarare cu privire la eventuale despagubiri pentru pagubele produse.
INTREBARE: Dupa ce perioada de timp,firma angajatoare nu mai poate avea pretentii la despagubiri pentru pagubele produse?
Va multumesc si va doresc o zi buna !
gxg61, utilizator
Dupa trecerea a 3 ani de la data la care s-a cunoscut prejudiciul si cine se face vinovat de producerea acestuia.
daca are asigurare casco, banii ii recupreaza din aceasta, daca nu au timp sa te traga la raspundere
gxg61 a scris:
INTREBARE: Dupa ce perioada de timp,firma angajatoare nu mai poate avea pretentii la despagubiri pentru pagubele produse?

Contravaloarea pagubei recuperate prin acordul părților, conform alin. (3), nu poate fi mai mare decât echivalentul a 5 salarii minime brute pe economie.

... cititi codul muncii, art 254 si 259
trandafir2, moderator