avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 947 soluții astăzi
Forum Activitate Florin82

Activitate Florin82

multumesc de raspuns.
pe aceeasi interpretare: daca contest procesul verbal si acum, si pana la solutionare se fac cei 2 ani, sa inteleg ca m-as incadra la reducerea perioadei?
Buna ziua,

in 11.11.2012 mi-a fost retinut permisul de conducere pt 90 zile pt viteza.
am o intrebare vis-a-vis de aplicabilitatea reducerii perioadei la 30 de zile, respectiv asupra calculului perioadei:
"în ultimii 2 ani de la data constatării contravenţiei pentru care se aplică sancţiunea contravenţionala complementară nu a mai avut suspendată exercitarea dreptului de a conduce autovehicule."

am mai avut permisul suspendat pt 90 de zile, pe care insa l-am contestat si l-am pierdut in instanta. timeline mai jos:
1) contraventie savarsita (data proces verbal) in 23.08.2009;
2) contestare in instanta finalizata in 11.04.2011;
deci, executarea suspendarii de 90 de zile a inceput pe 20.04.2011;
mentionez ca nu am aplicat pentru reducerea perioadei la 30 de zile, ci am predat permisul pt 90 de zile.

Intrebarea este daca pentru cazul meu pot aplica pentru reducerea perioadei de la 90 la 30 de zile?

Multumesc
si eu ma aflu in exact aceeasi situatie. cred ca vorbim de acelasi complex rezidential( de fapt sunt sigur). Si mie mi se par outrageous aceste noi clauze. din ce am studiat eu, in momentul de fata vanzatorul ar trebui sa plateasca 3% din valoarea tranzactiei pt valoare < 200.000RON, sau 6000 RON + 2 % din tot ce depaseste 200.000RON, daca pretul este > 200.000RON.
Acum, nu stiu daca se pregateste ceva pentru 2008, am cautat zile intregi p net si nu am gasit nimic concludent.
Oricum, cred ca prin aceasta clauza se incearca imputarea cumparatorului sa platesca taxa mentionata mai sus sau stiu eu ce alte taxe se vor introduce din 2008.
este cineva care sa ne poata ajuta???