avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1144 soluții astăzi
Forum Activitate Axelutza

Activitate Axelutza

Suspect principal in plangere la politie pentru hartuire
Buna ziua, a fost depusa o plangere a unei foste colege cum ca este hartuita telefonic de cineva care o ameninta, o injura si ii spune ca iubita lui a fost data afara de la serviciu din cauza ei.
Eu am lucrat ap 2 ani cu aceasta colega cu care am avut conflicte minore legate de sfera profesionala, nu ne am prea inteles, intre noi nefiind niciodata vreo alta discutie despre alt subiect in afara de cel profesional sau vreo prietenie. Pe data de 5 august am fost concediata, coincidenta fiind ca in aceeasi zi eu am dovezi cum ca deja aveam stbilite interviuri pt ca imi cautam un alt job inainte de aceasta data. Legatura cu mine o face din cauza acelor discutii avute anterior si cum ca eu sunt cea in cauza datorita concedierii, cum ca eu as fi pus pe cnv sa o sune parandu mi rau ca am fost concediata. Eu nu sunt vinovata ba mai mult de cand aveam acele mici dispute eu am ales sa ignor aceasta persoana pe care de atunci nici macar nu am mai salutat o. Imediat dupa data de 5 eu am un alt job, ales de mine si n am nici o legatura cu ce sustine acea persoana. Va rog sa ma sfatuiti ce pot face in aceasta privinta, pt ca sunt acuzata pe nedrept.
Buna ziua,la locul de munca unde trebuie sa ma intorc,pe postul meu persoana angajata este pe perioada nedeterminata si locurile sunt compete...mie mi se ofera un post pe care voi fi a treia persoana pe un salariu fix,fara sa pot beneficia de bonusuri si alte beneficii specifice postului si trebuie sa stau pe tura cu persoana deja angajata,pot face ceva pe cale legala pentru a mi primi drepturile in situatia data??
Am citit ceva despre o ordonanta presedentiala parca ..prin care as putea lua copilul sa stea la mine pana la finalizarea divortului....si mai am o intrebare daca se poate...poate sa ma defavorizeze ca am un caine si ca nu este imbunatatit apartamenul unde stau??multumesc!!
Care este procedura in caz de divort daca am un copil de 1 an si sunt in concediu crestere copil,eu am o adresa pe buletin,sotul alta adresa,iar copilul este trecut ca locuieste la adresa lui...cate sanse am la divort sa primesc copilul??el nu vrea sa mi l dea..m a agresat fizic si am fost nevoita sa plec de unde stateam cu el si cu copilul.