avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 795 soluții astăzi
Forum Activitate Andr33aDia

Activitate Andr33aDia

Buna ziua!
Eu sunt in prenatal pana pe 5.01.2021 si am ramas insarcinata in luna august 2020.
Va rog sa imi raspundeti la urmatoarele intrebari:
- daca imi dau demisia la 6.01.2021 de la actualul loc de munca si nu lucrez pana la nasterea celui de-al doilea copil mai primesc concediu crestere copil ulterior pt cel de-al doilea copil?
- daca ma angajez in alta parte prin munca la domiciliu, nu fac 12 luni de munca inainte de nasterea celui de-al doilea copil, asadar mai primesc CCC?
- daca intru in somaj dupa terminarea primului CCC pana la nasterea celui de-al doilea copil primesc CCC?
Va multumesc!
Buna ziua!
Acum 2 ani am cumparat un apartament cu urmatorii bani: trei sferturi de la parintii mei si un sfert ai mei si ai sotului. Avem si un copil minor. Intrebarea este urmatoarea, daca eu doresc sa divortez apartamentul va ramane al meu sau se va imparti valoarea amandurora?
Buna ziua!
As dori sa intreb urmatorul lucru: ce modalitate se poate folosi (mostenire, cont de economisire, depozit etc.) pentru a aloca bani copilului meu minor fara sa stie sotul meu. In cazul in care eu patesc ceva pana la 18 ani ai copilului acesta sa fie singurul care poate beneficia de banuti. Sunt anumite clauze?
Va multumesc!