avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1724 soluții astăzi
Forum Activitate Magdolna25

Activitate Magdolna25

Răspuns la discuția Titlu de calatorie minori
Am inteles ca sunt obligati sa iti dea titlu de calatorie si nu te pot obliga sa prezinti bilet de avion (nu scrie nicaieri e un abuz) titlul de calatorie se acorda in aceasi zi in care te duci sa il soliciti dureaza in jur de o ora. Poti intra in tara si fara titlu de calatorie daca aveti acte romanesti de identitate valabile (buletin, pașaport, certificat de nastere romanesc) dar si daca nu sunt valabile, se poate intra in tara dar va dura un pic la vama sa faca verificari, insa ulterior nu veți putea iesi din tara daca nu vi le faceti.
Buna ziua, doresc titlu de calatorie minor, deoarece pt pasaport trebuie programare ( iar momentan se fac peste doua luni programari si poate dura inca una, doua pana il elibereaza ). Am inteles ca de la ambasada României la Milano, se elibereaza titlu de calatorie cu 4-5 zile innainte de plecare dar ne obliga sa prezentam bilet de avion. E legal sa ceara bilet de avion avand in vedere ca dorim sa mergem cu masina in tara? Detinem certificatul de naștere romanesc pt copil putem trece la vama fara titlu de calatorie daca nu n-il da ca nu am bilet de avion?