avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 855 soluții astăzi
Forum Activitate Gabriela G1011

Activitate Gabriela G1011

Multumesc mult pentru raspunsul dumneavoastra.
Partenerul meu e tatal copiilor, nu are cetatenie romana , si nu mi-a aratat inca actele pe care vrea sa le semnez,, dar mi-a zis ca sunt acte care o sa cuprinda TOTUL- referitor la viitorul relatiei noastre, inclusiv copiiii.
Am vorbit la Consulat, ei pot sa imi elibereze titluri de calatorie pentru copii, fara acordul tatalui, numai prin ordonanta presedintiala, dar atunci ramane intrebarea daca partenerul meu nu ma poate acuza de rapire internationala de minori, intrucat am luat copiii in Romania, fara acordul lui.
Stiti cumva care este solutia?
Multumesc anticipat.
Eu si cei doi copii ai mei ne aflam in Italia, iar partenerul meu nu isi da acordul ca eu sa pot veni in vizita (2 saptamani) in Romania impreuna cu copiii. Atat eu cat si copiii suntem romani. Partenerul meu a luat pasapoartele copiiilor si nu le mai da inapoi. In plus, ma santajeaza sa ii semnez tot felul de acte. Practic, suntem prizonierii lui.
Ce putem face in aceasta situatie?
Răspuns la discuția Violare de domiciliu?
Multumesc.
Noi suntem in Italia, iar mama mea e in Romania. Vrea sa vina sa isi vada nepotii. O vizita de cateva zile, o data pe an, nu est,e o solutie de acceptat pentru mine.
In afara de asta, partenerul meu nu vrea sa o primeasca nici macar pentru o zi.
Ce pot sa fac?
Eu si partenerul meu locuim in acelasi apartament care este inchiriat pe numele lui, desi si eu am contribuit la plata chiriei.
Vreau sa o invit pe mama mea sa vina sa ne viziteze pentru doua saptamani ( si sa stea la noi, ca sa-si vada nepotii) , dar partenerul meu refuza sa o primeasca. A zis ca e casa lui si el nu ii da voie sa stea la el in casa. A zis ca daca mama mea vrea sa isi vada nepotii si pe mine, sa stea la hotel.
Partenerul meu are dreptul sa faca asta? Fiind mama mea si casa in care locuiesc si eu, ce drepturi am eu?
Daca mama mea vine la noi, fara acordul partenerului meu, dar la invitatia mea, se considera “ violare de domiciliu”?