Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Partenerul meu nu își dă acordul ca eu să vin în ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Partenerul meu nu își dă acordul ca eu să vin în vacanță cu copiii din Italia. Ce putem face?

Eu si cei doi copii ai mei ne aflam in Italia, iar partenerul meu nu isi da acordul ca eu sa pot veni in vizita (2 saptamani) in Romania impreuna cu copiii. Atat eu cat si copiii suntem romani. Partenerul meu a luat pasapoartele copiiilor si nu le mai da inapoi. In plus, ma santajeaza sa ii semnez tot felul de acte. Practic, suntem prizonierii lui.
Ce putem face in aceasta situatie?
Manuela Rășină, administrator
Partenerul Dvs e roman?... dacă doriti sa veniti in România mergeți la consulat si cereți sa va dea o foaie de drum sa veniti in tara, dupa ce declarați pierdute Pașapoartele. Nu semnați nimic cel putin fara sa vada actele un avocat.
Multumesc mult pentru raspunsul dumneavoastra.
Partenerul meu e tatal copiilor, nu are cetatenie romana , si nu mi-a aratat inca actele pe care vrea sa le semnez,, dar mi-a zis ca sunt acte care o sa cuprinda TOTUL- referitor la viitorul relatiei noastre, inclusiv copiiii.
Am vorbit la Consulat, ei pot sa imi elibereze titluri de calatorie pentru copii, fara acordul tatalui, numai prin ordonanta presedintiala, dar atunci ramane intrebarea daca partenerul meu nu ma poate acuza de rapire internationala de minori, intrucat am luat copiii in Romania, fara acordul lui.
Stiti cumva care este solutia?
Multumesc anticipat.
Contactati de urgentă un avocat din România. Atat pentru actele ce vrea sa va pună sa le semnați cat si pentru suplinirea acordului tatălui prin ordonanța președințială. Dacă aveți ordonanța președințială nu se mai pune problema răpirii internaționale a copiilor
@Petre Enache
Cum se poate ordonanță președințială fără ședință?

@Gabriela G1011
Dacă ați reuși să obțineți titlul de călătorie (nu aveți cum, dl. avocat s-a grăbit când v-a răspuns, dar să zicem) ar trebui să țineți cont de faptul că nu vă puteți întoarce fără pașapoarte pentru minori - pașapoarte cu domiciliul în străinătate că altfel nu puteți ieși din țară fără acordul lui. Ca să nu mai zic că nici pașapoartele nu le-ați putea face fără acordul lui.
Din păcate, în această vacanță n-aveți cum să veniți.

Concentrați-vă pe obținerea autorității părintești exclusive, fără asta o să depindeți mereu de acordul lui.
In primul rand faceti plangere la carabinieri pentru sechestrarea pasapoartelor, amenintari si santaj. Spuneti in plangere ca va temeti pentru siguranta dv. si a copiilor dv. cereti sa fiti dusa intr-o structura protejata si totodata sa fie indepartat din locuinta ca sa puteti reveni in casa dv. Contactati un avocat de urgenta.Sunt avocati romani in Italia cu drept de exercitiu in acea tara. Un avocat din Romania nu are ce face nefiind abilitat .Pana ajungeti sa faceti plangere, daca partenerul dv. este violent chemati carabinierii .Nu renuntati la declaratie si cereti procesul-verbal care se intocmeste in aceste situatii. De dv. depinde sa va gestionati cum trebuie situatia.