avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1109 soluții astăzi
Forum Activitate loredana17apr

Activitate loredana17apr

Bună seara! Anul acesta, în luna iunie, mi a decedat un var în vârstă de 34 de ani. Am mers la CNPP din raza teritorială a localității în care domiciliez, pentru a ma interesa daca poate beneficia de acest ajutor. Mi s a răspuns sec ca daca nu era asigurat la momentul decesului, nu poate beneficia de ajutor. La insistențele mele, mi s a răspuns la fel de sec ca poate beneficia un alt membru al familiei persoanei neasigurate, respectiv soția sau copiii. Vărul meu nu era căsătorit și nici nu avea copii. Am răsfoit legea și indrumarile postate pe site ul CNPP Dolj, iar la membru de familie erau încadrați pe lângă sotie/sot, copii și părinții sau bunicii. Întrebarea mea este urmatoarea: daca mama varului meu (prin urmare, rudă de gradul I) care este pensionata pe caz de boala, poate depune dosarul cu actele necesare și poate beneficia de acest ajutor de înmormântare? Mulțumesc anticipat!
Bună seara! Sunt studenta in anul II la Facultatea de drept din cadrul Universității din Pitești. În anul universitar 2016/2017 am beneficiat de gratuitate pe tren, iar în anul universitar 2017/2018 nu am mai beneficiat de această gratuitate ca urmare a criteriului "vârstă", putând beneficia numai studenții cu vârsta până la 26 de ani. După adoptarea legii nr. 95/2018 prin care a fost eliminat criteriul vârsta, am mers la secretariatul facultății pentru a solicita eliberarea legitimației pentru transport gratuit dar am fost refuzată pe motiv că de această gratuitate pot beneficia doar studenții înscriși la invatamant cu frecvență. Întrebarea mea este urmatoarea: fiind înscrisă la învățământ cu frecvență redusă (prin urmare, tot cu frecvență, chiar dacă redusa) pot beneficia de această gratuitate în continuare? Am impresia ca personalul secretariatului universitatii nu este informat cu privire la acest aspect din moment ce nu mi au furnizat un articol de lege în care este stipulat acest aspect. Alte universități din țară au eliberat aceste legimitatii tuturor categoriilor de studenti indiferent de forma de învățământ la care sunt înscriși. Mulțumesc anticipat!