avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 581 soluții astăzi
Forum Activitate cerabela

Activitate cerabela

Buna ziua.Parintii mei in timpul casatoriei au cumparat un apartament impreuna.Au platit ratele 9 ani de zile impreuna,dupa care au divortat si mama mea a platit 16 ani ratele singura la acest apartament.Nu au facu partaj.Acum tatal meu a decedat,si era casatorit de aproximativ 20 de ani.
Intrebarea mea e;Cat ii revine sotiei lui din acest apartament?Apartamentul valoreaza aproximativ 20.000 e.
Va multumesc!

Răspuns la discuția gestionar.....in cartea de munca
ok,am inteles asta.Oricine trebuie sa invete,nimic de zis.
dar cu acelasi salar ca un gestionar cu experienta????????nu cred ca e fair play.
parerea mea asta e
Răspuns la discuția gestionar.....in cartea de munca
Am revenit.Pot sa va zic ca in sfarsit mi s-a facut actul aditional si va multumesc tuturor pentru raspunsuri.

Dar acum vreau sa intreb altceva...

Pana acum 5 luni eu raspundeam si de depozitul de materii prime si de cel de produse finite.Anul trecut prin noiembrie a angajat pe altcineva pe post de gestionar la depozitul de produse finite.A adus pe cineva care nu a mai lucrat in domeniu absolut deloc,nu stie absolut nimic sa faca,trebuie sa il invat eu.Asta nu ar fi vreo problema,problema e........ca nu isi da interesul,nu il intereseaza.......si eu m-am cam saturat sa iau mustrari din cauza lui.
Dar intrebarea mea e daca e posibil sa angajezi un om care habar nu are de gestiune ,la un depozit si sa i-a salar cat un om care lucreza ca gestionar in firma de 5 ani.
#-o#-o#-o
Răspuns la discuția gestionar.....in cartea de munca
buna.am zis ca am sa revin cu noutati

am stat de vb cu contabila si pana la urma a dat un telefon la ITM sa intrebe daca poate face modificarea in cartea de munca din confectioner in gestionar,si i s-a spus ca se poate,dar trebuie acel act aditional si eventul o marire de salar.
pana aici e ok,dar........tot nu a facut acel act aditional,si stiti de ce??a zis ca ce rost mai are ca si asa de la 1 ianuarie 2009 nu vor mai exista carti de munca.vi se pare normal sa nu mi se faca modificarea pe motiv ca nu vor mai fi cartile de munca???
eu una tot nu sunt lamurita de ce se tot trage de timp
Răspuns la discuția gestionar.....in cartea de munca
va multumesc de raspuns.
am sa va tin la curent.
Răspuns la discuția gestionar.....in cartea de munca
desi au trecut 3 luni,de cand mi s-a zis ca se va rezolva problema mea cu gestiunea............vad ca...eu sunt in continuare confectioner.
Am intrebat la contabilitate daca mi s-a facut un act aditional,si mi s-a raspuns-ei.....da ce,acum????cand am sa am timp
Mi se pare un raspuns.........total neprofesional,ca si cum problema mea......mai poate astepta

In cazul in care se va face un act aditional(si am sa ii toc la cap pana imi fac)nu ar trebui sa il semnez si eu??
Răspuns la discuția gestionar.....in cartea de munca
problema e ca eu cand am discutat problema mea cu contabila a zis ca nu poate sa imi treaca gestionar in cartea de munca,pentru ca imi trebuie un curs de gestionar.
Eu am fost la ITM si nici pomeneala de asa ceva.
Acolo a zis ca trebuie sa am 21 de ani si sa am bacalaureatul.
M-am interesat si de cursuri,ceea ce la noi in Bacau nu se fac.
Deci ca sa imi treaca in cartea de munca gestionar,trebuie sa imi faca doar un act aditional???????
Răspuns la discuția gestionar.....in cartea de munca
Parerea mea e ca au evitat sa imi faca act aditional pentru gestionar,din cauza salariului

Stand de vb intr-o zi cu contabila a zis ca un gestionar are salar pe cartea de munca 14-15 milioane vechi

Asa ca de ce sa nu muncesc eu ca prostu ca gestionar,cu un salar de 900 ron,si in cartea de munca sa fiu confectioner

Parerea mea,e ca le convine asa,dar sincer sa fiu,mie nu imi convine.Cred ca ar trebui sa am o discutie cu sefu sa sa ii cer sa imi lamureasca situatia
Sincer nici nu stiu cum sa abordez subiectul

Buna.Am si eu o nelamurire si nu reusesc sa gasesc un raspuns
Poate aici reusesc sa ma luminez
Lucrez la o firma de croitorie de 6 ani.Primul an am lucrat in masina,si dupa aceea ca gestionaLucrez de 5 ani ca gestionar,pe fisa postului scrie gestionar,tot ce semnez......sunt gestionar,dar pe cartea de munca..........sunt confectione.
E corect???Daca eu vreau sa imi schimb locul de munca si mi se cere vechime in munca,ca si gestionar,eu cum dovedesc ca am muncit 5 ani de zile ca gestionar,daca pe cartea de munca sunt confectioner????????

Cum se poate trece in cartea de munca gestionar??????Se poate???????Sau trebuie vreu curs ceva??????