avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 870 soluții astăzi
Forum Activitate n.florentina

Activitate n.florentina

Răspuns la discuția Magazie balcon
Super. Mulțumesc frumos! Nu eram sigura dacă este necesară autorizație sau nu pentru așa ceva. Weekend fain!

CipM a scris:

Va puteti pune linistita dulapul/casuta pe balcon. E ca o piesa de mobilier - nu va trebuie vreo autorizatie. N-ati mai vazut sifonier pe balcon?
Doar sa n-o ziditi sau sa gauriti peretii/pardoseala (sau nu prea mult/evident) in incercarea de a o fixa - ca de fixat, trebuie fixata cumva sa nu se intample ceva la vant puternic.

Răspuns la discuția Magazie balcon
Buna ziua,

Mulțumesc pentru răspuns. Este vorba de propriul meu balcon, nu este un spațiu comun sau public. Am un balcon mare care se întinde pe toată lungimea apartamentului. Balconul meu (etajul 1) este puțin mai lung decât balconul vecinilor de deasupra cu apartament similar, iar in partea neacoperită (partea de balcon pe care o am eu in plus) as vrea sa mi fac un fel de magazie/spațiu de depozitare. Încerc puțin mai jos o reprezentantie simpla a felului in care este balconul:

Etaj 1 xxxxxxxx
Etaj 2 xxxxxx
Etaj 3 xxxxxx
Etaj 4 xxxxxx

După cum se vede mai sus, eu stand la etajul 1, am balconul puțin mai lung, fiind neacoperit de balconul celor de mai sus de mine. Fix acolo vreau sa îmi fac acel spațiu de depozitare. Este posibil?

Mulțumesc frumos

ynocentta a scris:

Nu este clar unde intentionati sa instalati magazia pe care sa o faceti sau sa o achiztionati de la operatorii precizati
Terenul din jurul imobilelor de locuit in comun pot avea statut privat sau pot apartine domeniului public
Proprietarul nu poate ocupa ,utiliza domeniul public fara acordul autoritatii publice locale

Discuție Magazie balcon
Buna ziua,

Fiti amabili, am un balcon mai lung de 16 mp care este acoperit de balconul de deasupra(vecin) aproximativ 12mp. Ceilalti 4mp sunt descoperiti. Vreau sa-mi fac sau iau de la Dedeman/Hornbach o magazie in care sa pot depozita diverse. Am nevoie de autorizatie de construire? Sau un fel de mobilier de exterior, sa-mi spuneti va rog ce anume pot face si ce nu.

(Exemplu magazie: [ link extern ] )

Multumesc frumos si weekend placut!
Răspuns la discuția Concediu creștere copil tata
Buna dimineața,

Facultatea este la zi, da. Deci am înțeles corect ca eu nu am dreptul la CCC și soțul poate beneficia integral de cele 24 luni, de la data nașterii. Citisem in lege cum ca ar fi obligatoriu ca și celălalt părinte sa între in concediu o luna, dacă are dreptul la el (dar eu nu am, ceea ce e ok).

Mai am 2 întrebări:

1. Dacă după nasterea copilului ma voi angaja pana ce el va împlini 2 ani, se schimba cele spuse mai sus și va trebui sa îmi iau acea luna “obligatorie”?

2. Bănuiesc ca nu are importanță, dar dacă soțul va fi in CCC, poate beneficia și înainte de nasterea copilului de acele zile libere pentru cursurile de puericultura? (Ma gândeam ca ar fi de folos acele zile libere fix când ar trebui sa nasc)

Mulțumesc frumos pentru lămuriri! O zi frumoasa va doresc
Buna ziua,

Fiți amabili, am și eu câteva nelămuriri cu privire la CCC:

1. Nu am lucrat pana acum, sunt studenta și voi termina facultatea săptămâna aceasta - sunt programată sa nasc la început de Decembrie. Am dreptul la CCC? (Având in vedere ca atunci când voi naște vor fi trecut mai mult de 2 luni de când am terminat facultatea). Ma interesează sa știu dacă îmi pot lua acea luna obligatoriu/dacă am dreptul la CCC (din perioada de 24 luni), fiindcă in rest va intra tatăl copilului in CCC

2. In funcție de prima întrebare, de când va putea tatăl copilului intra in CCC? (Imediat după ce se naște copilul, începând cu a 43-a zi sau cum se procedează?)

3. Am înțeles din lege ca indemnizația CCC este de 85% din media veniturilor pe ultimele 12 luni. Soțul meu și-a schimbat locul de munca anul acesta, dar in revisal/carte de munca nu are nicio zi pauza, practic și-a încheiat activitatea la locul anterior de munca pe 28.02, iar locul nou de munca l-a început pe 01.03. Este vreo problema in acest caz? (Citisem ceva de ultimele 12 luni consecutive și nu am înțeles exact despre ce este vorba)

4. Contractul de munca al soțului se va suspenda începând cu data la care depunem dosarul pentru CCC, adică fix de la depunerea lui va înceta sa meargă la munca?

Va mulțumesc frumos!