avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1312 soluții astăzi
Forum Activitate Bholban

Activitate Bholban

Poate calcula ANAF dobanzi si penalitati pentru o declaratie 100 nedepusa la scadenta? Cu impozit pe dividende. Plata obligatiei s-a facut corect, la scadenta.
Am uitat sa depun declaratia 100 in 2013, dar plata am facut-o la timp. In noiembrie 2017 am depus declaratia. 
ANAF mi-a calculat dobanzi si penalitati de intarziere pentru 4 ani, mi-au blocat contul si mi-au luat si banii din cont. Am contestat decizia si mi-au raspuns ca este neintemeiata contestatia. Ce as putea sa fac in acest caz? Mi se pare abuziva aceasta abordare a ANAF-ului.

Multumesc.
Discuție Abuz ANAF
Poate calcula ANAF dobanzi si penalitati pentru o declaratie 100 nedepusa la scadenta? Cu impozit pe dividende. Plata obligatiei s-a facut corect, la scadenta.
Am uitat sa depun declaratia 100 in 2013, dar plata am facut-o la timp. In noiembrie 2017 am depus declaratia.
ANAF mi-a calculat dobanzi si penalitati de intarziere pentru 4 ani, mi-au blocat contul si mi-au luat si banii din cont. Am contestat decizia si mi-au raspuns ca este neintemeiata contestatia. Ce as putea sa fac in acest caz? Mi se pare abuziva aceasta abordare.

Multumesc.