Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Dobanzi si penalitati pentru o declaratie 100 nedepusa ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Dobanzi si penalitati pentru o declaratie 100 nedepusa la scadenta

Poate calcula ANAF dobanzi si penalitati pentru o declaratie 100 nedepusa la scadenta? Cu impozit pe dividende. Plata obligatiei s-a facut corect, la scadenta.
Am uitat sa depun declaratia 100 in 2013, dar plata am facut-o la timp. In noiembrie 2017 am depus declaratia.
ANAF mi-a calculat dobanzi si penalitati de intarziere pentru 4 ani, mi-au blocat contul si mi-au luat si banii din cont. Am contestat decizia si mi-au raspuns ca este neintemeiata contestatia. Ce as putea sa fac in acest caz? Mi se pare abuziva aceasta abordare a ANAF-ului.

Multumesc.
george-neagu, moderator
Contestatie la executare,
Cererea o depuneti la instanta.