Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Abuz ANAF
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Abuz ANAF

Poate calcula ANAF dobanzi si penalitati pentru o declaratie 100 nedepusa la scadenta? Cu impozit pe dividende. Plata obligatiei s-a facut corect, la scadenta.
Am uitat sa depun declaratia 100 in 2013, dar plata am facut-o la timp. In noiembrie 2017 am depus declaratia.
ANAF mi-a calculat dobanzi si penalitati de intarziere pentru 4 ani, mi-au blocat contul si mi-au luat si banii din cont. Am contestat decizia si mi-au raspuns ca este neintemeiata contestatia. Ce as putea sa fac in acest caz? Mi se pare abuziva aceasta abordare.

Multumesc.
Puteti sa va adresati instantei:

CPF:

ART. 281 Comunicarea deciziei și calea de atac
(2) Deciziile emise în soluționarea contestațiilor împreună cu actele administrative fiscale la care se referă pot fi atacate de către contestator sau de către persoanele introduse în procedura de soluționare a contestației, la instanța judecătorească de contencios administrativ competentă, în condițiile legii.