avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 582 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Dobanzi + Penalizari
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Dobanzi + Penalizari

Buna ziua,
Intrebarea este in legatura cu topicul de aici:

www.avocatnet.ro/content/for...
===========
ANAF,dupa control a emis RIF-ul.
RIF-ul a fost contestat.
Intre timp,ANAF a facut si plangere penala (probabil pt.evaziune fiscala - pana acum nu s-a audiat nimeni ca sa stim despre ce este vorba).
S-a primit o solutionare la contestatie (ceva provizoriu,se pare),precum ca,
"Se suspenda solutionarea contestatiei,pana la definitivarea dosarului penal. "
Insa,in continuare,lunar,ANAF trimite Somatie si Titlu Executoriu,pentru Dobanzi si Penalitati ,calculate la sumele din RIF.
Fiecare somatie si titlu executoriu,ulterioare RIF-ului,au fost contestate.
Insa,se primesc lunar....
Ce anume se poate face,pentru stoparea acestor somatii si titluri executorii,avand in vedere ca,practic,nu exista nicio solutionare a contestatiei RIF-ului,care sa se poata ataca in instanta de judecata.
Dupa cum afirma ANAF, solutionarea acestei contestatii a fost suspendata.
De la taxe si impozite,nu stie nimeni ce raspuns sa dea. Au zis ca asa e legea...
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: gigelas , utilizator 14:11, 24 Octombrie 2016
Asa este procedura.Contestatia nu suspenda executarea obligatiilor fiscale, dar puteti face actiune se suspendare a actului administrativ fiscal respectiv a deciziei de impunere in conformitate cu prevederile Legii 554/2004.Daca se admite actiunea , se suspenda executarea actului administrativ inclusiv a actelor subsecvente.
La Tribunal,pe contencios administrativ ?
da
Am inteles.
Multumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Suspendare executare act administrativ fiscal Ovidiu Pop Ovidiu Pop buna ziua sunt in perioada unui control fiscal si astept din clipa in clipa sa mi se emita decizia de impunere prin care statul ma va obliga la o suma foarte ... (vezi toată discuția)
Contestaþie împotriva deciziei de impunere mioara2012 mioara2012 buna ziua! Daca am facut o contestatie la decizia de impunere pt ca nu s-a emis respectand art 27 si 28 din codul de procedura fiscala si nu am solicitat (in ... (vezi toată discuția)
Actiune anulare creanta bugetara adrianadamian2009 adrianadamian2009 Buna ziua, Reprezint o societate comericala si am primit de la ANAF o somatie si un titlu executoriu pentru o creanta, care de fapt nu exista. Am initiat ... (vezi toată discuția)