Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Dobanzi + Penalizari
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Dobanzi + Penalizari

Buna ziua,
Intrebarea este in legatura cu topicul de aici:

www.avocatnet.ro/content/for...
===========
ANAF,dupa control a emis RIF-ul.
RIF-ul a fost contestat.
Intre timp,ANAF a facut si plangere penala (probabil pt.evaziune fiscala - pana acum nu s-a audiat nimeni ca sa stim despre ce este vorba).
S-a primit o solutionare la contestatie (ceva provizoriu,se pare),precum ca,
"Se suspenda solutionarea contestatiei,pana la definitivarea dosarului penal. "
Insa,in continuare,lunar,ANAF trimite Somatie si Titlu Executoriu,pentru Dobanzi si Penalitati ,calculate la sumele din RIF.
Fiecare somatie si titlu executoriu,ulterioare RIF-ului,au fost contestate.
Insa,se primesc lunar....
Ce anume se poate face,pentru stoparea acestor somatii si titluri executorii,avand in vedere ca,practic,nu exista nicio solutionare a contestatiei RIF-ului,care sa se poata ataca in instanta de judecata.
Dupa cum afirma ANAF, solutionarea acestei contestatii a fost suspendata.
De la taxe si impozite,nu stie nimeni ce raspuns sa dea. Au zis ca asa e legea...
Va multumesc.
Asa este procedura.Contestatia nu suspenda executarea obligatiilor fiscale, dar puteti face actiune se suspendare a actului administrativ fiscal respectiv a deciziei de impunere in conformitate cu prevederile Legii 554/2004.Daca se admite actiunea , se suspenda executarea actului administrativ inclusiv a actelor subsecvente.
La Tribunal,pe contencios administrativ ?
da
Am inteles.
Multumesc.