avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 850 soluții astăzi
Forum Activitate Calin Daniela

Activitate Calin Daniela

Cred ca am fost explicita cand am ous intrebarea.Deci....vreau sa cumpar un teren cu achitarea unui avans urmand sa platesc rate.Vreau sa inchei contract de vaazare cumparare cu clauza :avans achitat si obligatia de a plati ratele.Nu doresc antecontract ci contract cu clauza.


CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Daca se finalizeaza tranzactia se incheie contract de vanzare cumpararedaca se achita un avans urmand ca restul sumei sa fie achitat ulterior se incheie antecontract.

De ce sa nu se faca contract cu clauza? Contracul e sigur incheiat intre vanzator si cumparator si iti da dreptul de folosinta al tetenului.De ce sa mai vin o data la notar sa fac antecontr si apoi contrat?
Ce este mai bine sa inchei un contract de vanzare cump teren in care sa se specifice avansul dat si ratele ce urmeaza a fi date sau un antecontract pt avansul dat si rate?
Nu stiu, s-au dat declaratii eu, taximetristul si mecanicul.Eu imi vrau actele masinii sa pot face itp sa circul caci am asigurea platita.Are dteptul politistul sa ma priveze de dreptul de a avea actele originale ? De ce nu face copii si da imi restituie actele pe proces verbal?
Nu stiu ca nu eram la fata locului mie mi s-a afus la cunostinta avea cand am venit la circa ca am primit citatie.Politidtul mi-a explicat ce s-a intamplat cu madina mea pe care o stiam la reparat la mecanic.Mecanicul a dat cheile unuia si ala a facut accident adica a lovit usor un taxi.Cand eram la circa de plitie a fist chemat soferul taxi si mu-a explicat ce s-a intamplat si ca cel care era la volanul madinii meke a dat taxinetristului toate actele masinii promitandu-i ca a diua zu se vor intalni faot care nu s-a intamplat si astfel taxinetristul s-a dus la circa de politie a dat actele masinii mele si eu fiind proprietarul mi-a trimus citatie.Noroc ca taxinetristul a facut poza cu mobilul celui de la volan si asa am reusit sa demonstrez ca nu eu eram la volnul masinii mele.Politistul in urma declaratiei taximetristului a decus ca nu dunt vinovat dar....in loc sa isi faca copii de pe actele masinii mele imi nu vrea sa mi.ke dea pe proces verbal deci ma oriveaza de dreotul de a folidi masiba , de a otimi actele deci si talonul fara de care nu pot face itp deci...nu pot circula cu masina nevinovat fiind si platind asigurarea Consider ca e un abuz daca sunt nevinovat da se faca ancheta cu cei vinovati de accident adica cu mecanicul ca a dat cheile masinii melr si cel care era la volan deci fiind un furt.Vreau sa circul cu masiba corect .
Nu inteleg, doresc un raspuns detaliat Va multunesc.
Adica eu 2 ani de zile sa stau fara masina nevinovata fiind? Nu e corect
Masina mea a fost luata de ls mecanic si s-a facut accident fara victime .Eu nu sunt vinovat am dat declaratie politie dar politistul nu imi da actele masinii si nu imi da voie sa folosesc masina.Are acest drept de a imi retine actele masinii in original cand ar putea sa faca copii msi ales ca nu sunt vinovat de accident?