Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ce este mai bine: contract de vânzare-cumpărare în ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ce este mai bine: contract de vânzare-cumpărare în care să se specifice avansul dat și ratele, sau antecontract?

Ce este mai bine sa inchei un contract de vanzare cump teren in care sa se specifice avansul dat si ratele ce urmeaza a fi date sau un antecontract pt avansul dat si rate?
Manuela Rășină, administrator
Daca se finalizeaza tranzactia se incheie contract de vanzare cumpararedaca se achita un avans urmand ca restul sumei sa fie achitat ulterior se incheie antecontract.
Eu as merge pe prima varianta: contract de vânzare cumpărare cu rest de pret.

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Daca se finalizeaza tranzactia se incheie contract de vanzare cumpararedaca se achita un avans urmand ca restul sumei sa fie achitat ulterior se incheie antecontract.

De ce sa nu se faca contract cu clauza? Contracul e sigur incheiat intre vanzator si cumparator si iti da dreptul de folosinta al tetenului.De ce sa mai vin o data la notar sa fac antecontr si apoi contrat?
Raspunsul a fost la modul general incercati sa dati mai multe amanunte atunci cand intrebati.nu avem cum sa ghicim intentiile si interesul dvs in tranzactia respectiva.
Întrebarea a fost concretă.
Contract de vânzare cumpărare cu rest de pret sau antecontract?