avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 873 soluții astăzi
Forum Activitate Icmanolache

Activitate Icmanolache

Bună ziua!
As avea nevoie de un pic de ajutor.Socrul meu a împlinit in luna 02.2022 60 de ani. Are peste 38 de ani lucrați. Poate opta pt pensionare anticipata (peste 35 ani lucrați).
Am avea nevoie de câteva lămuriri.
1. Dacă se pensionează, poate lucra în continuare la firma unde lucrează? ( este firma privata, nu de stat)
2. Exista vreo prevedere în lege prin care sa se pensioneze la vârsta asta de drept (spre ex dacă ai 40 de ani lucrați sau condiții speciale care reduc vârsta de pensionare)
3. Unde se regăsesc care sunt profesiile care întra la condiții speciale de munca (el a lucrat și la combinat chimic, și sudor etc)
Mulțumesc mult anticipat.

BIU"
Răspuns la discuția Scrisoare MMPS 328/MB/08.11.2000
Adresa mea de email este icmanolache@yahoo.com. Nu ma ptea pricep, asa ca va rog sa imi scuzati intrebarea: gasesc in varianta actualizata din 1994 a ordinului si aceste 2 scrisori, si eventual punctul 179?
Multumesc din suflet.
Buna ziua,
Ma poate ajuta cineva prin a-mi trimite scrisorile MMPS 328/MB/08.11.2000 si 155/MB/31.03.1998.
Tatal meu este intr-o situatie asemanatoare celor pe care le-am citit aici. Am gasit niste linkuri, insa nu mai sunt valabile...
Multumesc mult.