avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 862 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Bună ziua! As avea nevoie de un pic de ajutor.Socrul ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Bună ziua! As avea nevoie de un pic de ajutor.Socrul meu a împlinit ...

Bună ziua!
As avea nevoie de un pic de ajutor.Socrul meu a împlinit in luna 02.2022 60 de ani. Are peste 38 de ani lucrați. Poate opta pt pensionare anticipata (peste 35 ani lucrați).
Am avea nevoie de câteva lămuriri.
1. Dacă se pensionează, poate lucra în continuare la firma unde lucrează? ( este firma privata, nu de stat)
2. Exista vreo prevedere în lege prin care sa se pensioneze la vârsta asta de drept (spre ex dacă ai 40 de ani lucrați sau condiții speciale care reduc vârsta de pensionare)
3. Unde se regăsesc care sunt profesiile care întra la condiții speciale de munca (el a lucrat și la combinat chimic, și sudor etc)
Mulțumesc mult anticipat.

Alte discuții în legătură

Data iesirii la pensie conform legii nr. 263/2010 ralluk_88 ralluk_88 Buna seara!Sunt nascut la data de 10.03.1961.Am lucrat in Combinatul Siderurgic Galati(Arcelor Mittal),din data de 31.11.1983 pana la data de 1.07.2009,ca ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata misu2005s misu2005s am57ani stgiul militar satisfacut 1si4luni,30ani 9luni 20zile vechieme dintre care 17 ani10 luni si16 zile grupa a doua va rog sa imi spuneti si mie cind as ... (vezi toată discuția)
Grupa i de munca marcel58 marcel58 Sunt barbat nascut in octombrie 1958 , si lucrez din luna august 1977 intr-un combinat chimic Am muncit 35 de ani , din care 13 ani si 6 luni in grupa I de ... (vezi toată discuția)