avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 744 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Grupa I de munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Grupa I de munca

Sunt barbat nascut in octombrie 1958 , si lucrez din luna august 1977 intr-un combinat chimic Am muncit 35 de ani , din care 13 ani si 6 luni in grupa I de munca. In aceasta perioada am fost in armata 9 luni, si am fost in somaj 12 luni. Va rog frumos , daca puteti sa-mi spuneti cand am dreptul sa ma pensionez.
Cu multumiri
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 17:42, 15 Septembrie 2012
1. In cazul dvs. varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru cei 13/6 ani lucrati in grupa I de munca:
- se reduce varsta standard de pensionare cu 2 ani si 6 luni;
- se adauga la stagiul de cotizare 6 ani si 6 luni.

3. Puteti solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 62 de ani si 6 luni;
- pensie anticipata partiala, la 60 de ani.

4. - In cazul pensiei anticipate partiale se diminueaza pensia cu 0,75% pentru fiecare luna de pensionare.
- La dvs. diminuarea va fi de 30 luni x 0,75% = 22,5%.
- La implinirea varstei de 62 de ani si 6 luni, pensia anticipata partiala se transforma, din oficiu, in pensie pentru limita de varsta si se elimina diminuarea.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Data iesirii la pensie costy71 costy71 Am si eu o intrebare in legatura cu legea pensiilor 2010. Tatal meu are o vechime in munca de 40 ani din care 12 ani grupa a 2-a iar varsta lui este de 58 ... (vezi toată discuția)
Pensionare dorel57 dorel57 nascut 1957 04 vechime in munca 36 ani lucrat gr.2 12ani .cand ma pot pensiona anticipat . multumesc (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata partial Adrian2222 Adrian2222 Sunt nascut in 1957 , am 55 de ani cu 33 de ani vechime din care 20 de ani in grupa II , doresc sa stiu cand pot intra in pensie anticipata partiala , daca se ... (vezi toată discuția)