Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Grupa I de munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Grupa I de munca

Sunt barbat nascut in octombrie 1958 , si lucrez din luna august 1977 intr-un combinat chimic Am muncit 35 de ani , din care 13 ani si 6 luni in grupa I de munca. In aceasta perioada am fost in armata 9 luni, si am fost in somaj 12 luni. Va rog frumos , daca puteti sa-mi spuneti cand am dreptul sa ma pensionez.
Cu multumiri
1. In cazul dvs. varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru cei 13/6 ani lucrati in grupa I de munca:
- se reduce varsta standard de pensionare cu 2 ani si 6 luni;
- se adauga la stagiul de cotizare 6 ani si 6 luni.

3. Puteti solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 62 de ani si 6 luni;
- pensie anticipata partiala, la 60 de ani.

4. - In cazul pensiei anticipate partiale se diminueaza pensia cu 0,75% pentru fiecare luna de pensionare.
- La dvs. diminuarea va fi de 30 luni x 0,75% = 22,5%.
- La implinirea varstei de 62 de ani si 6 luni, pensia anticipata partiala se transforma, din oficiu, in pensie pentru limita de varsta si se elimina diminuarea.