Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Data iesirii la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Data iesirii la pensie

Am si eu o intrebare in legatura cu legea pensiilor 2010.
Tatal meu are o vechime in munca de 40 ani din care 12 ani grupa a 2-a iar varsta lui este de 58 ani.La ce varsta poate esi la pensie anticipat sau de drept.
Va multumesc
1. Fiind nascut in 1952 varsta standard de pensionare este de 65 de ani cu un stagiu complet de cotizare de 35 de ani.
2. Pentru cei 12 ani lucrati in gr.a II-a de munca se reduce varsta standard de pensionare cu 2 ani si 6 luni (adica va putea iesi la pensie de limita de varsta la 62 de ani si 6 luni).
3. Poate iesi la pensie anticipata partiala la 60 de ani (diminuarea pensiei va fi de 0,75% pentru fiecare luna de anticipare - la 30 de luni = 22,5% diminuare a pensiei).