avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 758 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Data iesirii la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Data iesirii la pensie

Am si eu o intrebare in legatura cu legea pensiilor 2010.
Tatal meu are o vechime in munca de 40 ani din care 12 ani grupa a 2-a iar varsta lui este de 58 ani.La ce varsta poate esi la pensie anticipat sau de drept.
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 19:34, 30 Decembrie 2010
1. Fiind nascut in 1952 varsta standard de pensionare este de 65 de ani cu un stagiu complet de cotizare de 35 de ani.
2. Pentru cei 12 ani lucrati in gr.a II-a de munca se reduce varsta standard de pensionare cu 2 ani si 6 luni (adica va putea iesi la pensie de limita de varsta la 62 de ani si 6 luni).
3. Poate iesi la pensie anticipata partiala la 60 de ani (diminuarea pensiei va fi de 0,75% pentru fiecare luna de anticipare - la 30 de luni = 22,5% diminuare a pensiei).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare dorel57 dorel57 nascut 1957 04 vechime in munca 36 ani lucrat gr.2 12ani .cand ma pot pensiona anticipat . multumesc (vezi toată discuția)
Cind ies la pensie ? viomitrea viomitrea Buna ziua, Ma numesc Vasilescu Cornel, nascut pe data de 19 iulie 1954. M-am angajat incepind din 1972 , am o vechime in cimpul muncii de 41 de ani din ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata flori54 flori54 Buna ziua! Stiu ca iesirea barbatilor la pensie normala e la 65 de ani insa va rog sa-mi spuneti daca nu poate iesi la pensie mai repede(eventual cand), tinand ... (vezi toată discuția)