avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 593 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare anticipata

am57ani stgiul militar satisfacut 1si4luni,30ani 9luni 20zile vechieme dintre care 17 ani10 luni si16 zile grupa a doua va rog sa imi spuneti si mie cind as putea sa ma pensionez anticipat si cit ar trebui sa mai cotizez va multumesc
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 19:35, 12 Iunie 2011
Barbatii nascuti dupa 1 ianuarie 1950 se pensioneaza la limita de varsta la 65 de ani.In cazul dv. in 2019.Pt 17 ani lucrati in gr.II-a beneficiati de o reducere a varstei de pensionare de 3 ani si 6 luni,pensie pt.limita de varsta la implinirea a 61 ani si 6 luni,cu indeplinirea conditiei de stagiu de 35 ani.Pensie anticipata partiala in 2014 cu aceasi conditie,35 de ani de stagiu,cu o penalizare de 0,75% pt.fiecare luna de anticipare.
Conditia realizarii stagiului complet de cotizare de 35 de ani este indeplinita, in acest moment. Prin urmare nu trebuie sa mai cotizati.

Insa, pentru a beneficia de pensie anticipata partiala trebuie sa indepliniti doua conditii:
-sa realizati stagiul complet de cotizare de 35 de ani, conditie indeplinita;
-sa impliniti varsta de 60 de ani, conditie neindeplinita.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calcul varsta pensionare 2012 radalexa radalexa sant nascuta in 26.02.1658 si muncesc din 1979.cand ma pot pensiona si in ce conditii?in cazul in care plec din tara si nu mai cotizez la fondul de pensii in ... (vezi toată discuția)
La ce varsta pot iesi la pensie? sabina891 sabina891 Buna ziua, Anul nasterii: 1953, Am lucrat ca desenator tehnic: 1975-1984 Am lucrat ca subinginer constructii proiectare: 1984-1991; 1996-2000 Serviciul ... (vezi toată discuția)
iesire la pensie anticipat tucano10 tucano10 Buna seara.Numele meu este Gabriela si doresc sa va intreb daca pot iesi la pensie anticipat in conditiile in care am inceput munca in anul 1980,acum am 31 ani ... (vezi toată discuția)