avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1050 soluții astăzi
Forum Activitate anca83

Activitate anca83

Răspuns la discuția servitute de vedere
da, inainte de retrocedare casa a fost ocupata de chiriasi, care niciodata nu s-au plans de aceste ferestre, va imaginati ca va trebui sa pune , ma gandesc sticla mata prin care va patrunde lumina foarte putin, iar incasa cu aceea sticla mata ne vom simti ca la spital, pana la urma eu ca si proprietar nu pot sa ma bucr de casa mea.:(:(
detinem o casa din anul 1963 care initial a fost compusa dintr-o camera si bucatarie si careia i-am adaugat in 1978 inca doua camere, titlul meu de proprietate este doar pe o camera si bucatarie, celelalte doua camera si baia nu le-am evidentiat inca.problema apare acum, cand imobilul de langa noi a fost retrocedat si limita de hotar cu vecinul este latura de est a casei, latura pe care am toate geamurile, geamuri pe care noul proprietar imi cere sa le mut sau sa le pun sticla mata.Problema mutarii nu intra in discutie pt ca in cealalta parte este alt imobil si asa afecta vecinul de langa mine.
Pot cere o servitute de vedere dobandita prin uzucapiune fata de noul proprietar?
dar o servitute de trecere pe langa casa care sa imi permita sa imi ingrijesc constructia?
buna,
astept sfaturi in urmatorea probleme, bunica detine o casa construita in anul 1964,fara autorizatie, casa care acum ocupa 130 mp.Casa are acelasi nr CF cu imobilul vecin, bunica fiin d corp A de cladire si vecinii corp B de cladire.In titlu de proprietate sunt trecuti 100 mp, si o camera si bucatarie.;pe legea 10/2001 s-a restituit corpul B de cladire si tot terenul liber de la A si B, inclusiv terenul de sub constructia corpului A , terenul in subteranul caruia trec conductele de apa, gaz si canalizare ale corpului A , toate realizate cu proiect in anul 1983.
In aceste conditii primaria nu a luta in calcul nimic si a restituit tot terenul.Am intervenit in proces, in favoarea primariei in fata ICCJ si cauza s-a trimis spre rejudecare la curtea de apel apoi s-a judecat a urmat o hot care a ramas definitiva si in baza careia s-a emis o dispozitie de primar , pe care am contestat-o termenul este in feb 2010, dar vecinii au fost pusi in posesie, cei de la primarie au venit la fata locului , si le-am comunicat ca am facut contestatie dar punerea in posesie s-a realizat.
In cadrul procesului, expertul care nu stiu cand a fost la fata locului, nu am fost anuntati a stabilit o servitute de trecere cu piciorul de 1.20 m, servitute potrivit carei intrarea mea este prin baie , tevile de apa, canal , gaz sunt in mijlocul curtii vecinului acum, si mi-a comunicat ca trebuie sa mi le schimb.
Ferestrele coprului A sunt spre curtea lui, a spus ca trebe sa le schimb, dar nu unde sa le pun pt ca daca le schimb pe cealalta parte afectez pe celalalt vecin, fiind o casa tip vagon, adica dintr-o camera treci in cealalta, accesul la magazie si camara este restrictionat pt ca se realiza pe langa casa si fiind ca i s-a retrocedat tot terenul numai am pe unde sa trec.Practic in jurul casei numai am acees nici un centimetru;
Ce pot face in aceste conditii????????
multumesc