avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1480 soluții astăzi
Forum Activitate germina

Activitate germina

da .
exista un contract colectiv la nivel de societate si este specificat in acest contract ca se acorda sporul de vechime.
este prevazut in capitolul SALARIZAREA SI ALTE DREPTURI BANESTI.
art. prevede ....pentru vechime in munca , minim 5%pentru 5 ani vechime si maximum 25% la o vechime de peste 20 de ani, din salariul de baza dupa cum urmeaza:
1-5 ani -5%
5-10 ani-10%
10-15 ani -15%
15-20 ani - 20%
peste 20 ani -25%
buna seara!
lucrez la o societate cu un nr. de 49 salariati unde s-a platit pana acum sporul de vechime.
conducerea societatii doreste sa nu mai acorde acest spor .cum trebuie procedat sa nu mai acordam acest spor.
astept utgent raspuns .
va multumesc.
buna am si eu nvoie de ajutorul vostru.
in mai 2007 am cumparat un teren de la o persoana care avea titlu de proprietate eliberat in 20 mai 2004,in baza legii 18/1991.ulterior cumpararii am aflat ca o anumita societate are certificat de atestare a dreptului de proprietate pentru suprafata terenului pe care eu l-am cumparat.precizez ca societatea a obtinut certificatul de atesare in 9 mai 2004 si l/a intabulat in cartea funciara inaintea autorului de la care eu am cumparat,dar si aceasta la randul sau a intabulat terenul in cartea funciara.
am actionat societaea in judecata pt.anularea certificatului de atestare a dreptului de proprietate la curtea de apel,dar mi-a fost respinsa actiunea si a fost admisa exceptia tardivitatii actiunii invocata de societate si de ministerul economiei si finantelor pe motiv ca nu am dat in judecata societatea in termen de 6 luni de la data emiterii certificatului de atestare,ori la vremea respectiva eu nu eram proprietar,mai mult decat atat eu am verificat cartea funciara a autorului de la care am cumapat nicidecum a unui tert cum este aceasta societate .in prezent am formulat recurs si astept citatie de la inalta curte.astept parei si idei .
Răspuns la discuția casatorie in strainatae
este competenta o instanta romaneasca sa desfaca o casatorie incheiata in strainatate?
care este instanta competenta?
Răspuns la discuția casatorie in strainatae
vreau mai multe amanunte
o casatorie dintre o romanaca si un italian incheiat in Italia poate fi desfacuta in romania ?deoarece reclamanta nu mai locuieste in italia ci in romania