avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 515 soluții astăzi
Forum Activitate alexandru777

Activitate alexandru777

Stimate domn, acest mod de lucru, dupa stiinta mea este experimental si este de foarte putin timp adoptat, si tot dupa stiinta mea exista cel putin acordul tacit al angajatilor care prefera acest sistem in primul rand datorita celor 5 zile libere cumulate (adica o saptamana de lucru), acest lucru putand fi interpretat si ca o mini-vacanta si apoi datorita unei lipse acute de personal. Exista toate sansele ca totul sa fie temporar si stiu ca deja au fost demarate demersuri pentru reglementarile necesare pentru a se intra in legalitate in cel mai scurt timp posibil, adica liberele cumulate sa se acorde dupa cele 14 zile lucrate consecutiv, insa pe mine m-a interesat in mod deosebit daca sistemul de lucru despre care v-am intrebat poate fi implementat pe o perioada mai lunga de timp fara sa existe riscul unei sanctiuni din partea ITM. Si in sprijinul ideii mele avansasem acea ipoteza de lucru cu stabilirea intervalului orar de lucru a turelor intre orele 12:00-23:59 si 00:00-11:59 pentru ca in felul asta, din punct de vedere calendaristic si al pontajului, ar fi evidentiata lipsa consecutivitatii celor 14 zile lucrate. Oricum, va multumesc inca o data pentru amabilitatea de care ati dat dovada prin faptul ca ati raspuns intrebarilor mele.
Corect, noi angajatii lucram in fiecare zi, fie in program normat de lucru de 8 ore, fie in regim de tura de 12/24 ore si asta pentru ca institutia functioneaza in regim de "foc continuu" adica 24/24 ore. Ceea ce am vrut sa subliniez, si pentru care am solicitat in mod respectuos un raspuns, a fost legat de regimul de tura de 12/24 in care se lucreaza consecutiv 21 zile cu repaus cumulat de 5 zile si o zi care intra la plata ore suplimentare si daca acest regim se supune, sau nu, constrangerii celor 14 zile de lucru consecutiv dupa care este obligatoriu repausul de 4 zile.
Se pare ca aveti dreptate intrucat, chiar daca orele de lucru nu sunt repartizate in mod egal pe zile, cel putin in timpul desfasurarii turei de noapte care se imparte in 5 ore intr-o zi si alte 7 ore in alta zi, totusi este o perioada consecutiva de lucru de 21 zile calendaristice evidentiata in pontaj si atunci, cred ca singura varianta posibila care ar permite pastrarea acestui mod de lucru ar fi modificarea orara a turei, inclusiv a pontajului, in speta 12:00-23:59/00:01-12:00, in acest caz, nu mai exista o prioada de lucru consecutiva de 14 zile intrucat pe timpul schimbului de noapte in pontaj se poate evidentia o perioada de repaus de 2 zile calendaristice, chit ca diferenta se face la nivel de minute.
Buna ziua, In primul rand va multumesc pentru raspuns si vreau sa mai fac niste precizari legat de ceea ce ati subliniat in raspunsul dv. Lucrez intr-o institutie media care functioneaza in baza unei legi speciale, care are regim de functionare 24/24 si nu suntem bugetari. Asa cum am precizat, sunt trei ture care se succed pe parcursul a 21 zile calendaristice fiecare indeplinind un serviciu de 12 ore cu 24 ore pauza, asta insemnand ca pe parcursul rotirii se lucreaza atat pe timp de zi cat si pe timp de noapte. Intrebarea mea tine exclusiv daca si in acest caz de tura 12/24 se aplica constrangerea celor 14 zile din moment ce, din cauza celor 24 ore repaus sunt totusi zile lucrate consecutiv insa programul de lucru nu incepe mereu la aceeasi ora ci la ora la care s-a terminat schimbul aceleiasi ture cu 24 ore inainte. Pentru edificare: Luni: 07:00-19:00; Marti incepe tura la ora 19:00 si se termina Miercuri la ora 07:00; Joi :07:00-19:00; Vineri ncepe 19:00 si se termina Sambata ora 07:00 s.a.m.d. 21 zile calendaristice, dupa care se recupereaza cumulat liberele aferente perioadei lucrate. In concluzie, suntem obligati sa recuperam acele libere dupa 14 zile lucrate sau le putem recupera in sistemul mai sus precizat, adica la 21 zile lucrate, o sapatamana libera. Va multumesc.
Buna ziua,
Va rog sa-mi raspundeti daca in cazul lucrului in tura continua de 12/24 (institutia functioneaza in regim permanent, fara interuperi, deci in fiecare zi de sambata si duminica precum si in toate sarbatorile legale de peste an) cu rotirea a trei schimburi din cinci pe o perioada de 21 zile calendaristice consecutive, (exista o tura tampon care cumuleaza liberele cumulate si una care efectueaza concediul legal) se supune sau nu restrictiei a maximum 14 zile de lucru consecutive conform Codului Muncii si daca repausul saptamanal aferent perioadei de lucru mentionate poate fi cumulat in 5 zile libere si o zi suplimentara bagata la plata si nu in doar 4 zile libere ca in cazul celor 14 zile lucrate. Multumesc
Răspuns la discuția Decizie pensionare anticipata
Multumesc mult pentru raspuns. Concret, pensionarul respectiv poate risca returnarea pensiei doar daca si doar atunci cind Institutia va comunica incetarea CIM si se va face incheierea in REVISAL sau in Cartea de Munca daca am inteles corect.
Angajatul a primit decizia de pensionare anticipata si a intrat si in posesia comunicarii de la Casa de Pensii catre angajator impiedicind astfel angajatorul sa afle ca a fost emisa decizia respectiva, Ce risca respectivul angajat care cumuleaza pensia cu salariul in baza CIM-ului care nu a incetat de drept? Exista un termen limita in care totusi angajatul este obligat sa depuna respectiva decizie la Serviciul Resurse Umane?
Răspuns la discuția Presedinte Sindicat
Multumesc pentru raspuns, sincer si in opinia mea, ar fi firesc ca odata cu desfacerea CIM-ului, respectiva persoana sa piarda atit calitatea de sindicalist cit si toate functiile de conducere eligibile pe care le-a detinut la nivel de sindicat si la nivel de federatie sindicala.
Mi se pare normala aceasta opinie din moment o persoana fizica care nu are in derulare un CIM, indiferent ca este pe perioada determinata sau nedeterminata, nu poate deveni membru al unui sindicat inregistrat la nivelul unei insititutii, indiferent care ar fi aceea. Conform legislatiei in vigoare, constituirea unui sindicat se face prin aderarea unui anumit numar de salariati, dintr-o institutie, care se pot asocia liber intr-o organizatie care are menirea de a le apara interesele atit la nivel individual cit si la nivel colectiv.
Răspuns la discuția Presedinte Sindicat
Din pacate nu cunosc acest amanunt intrucit nu mi s-a pus niciodata la dispozitie statutul. Prevederile respectivului statut, prezinta vreo relevanta deosebita?
Intreb pentru ca respectivului ex-presedinte oricum nu i se mai permite accesul in institutie si deci in cazul in care am un conflict de munca sau o problema de interes personal, el nu ma mai poate reprezenta din motivul mai sus mentionat.
Un presedinte de sindicat, caruia i s-a desfacut contractul individual de munca pe motive disciplinare, mai poate detine functia respectiva precum si o functie de vice-presedinte al unei Confederatii sindicale?
Daca nu mai are calitatea de angajat, pe cale de consecinta nu-si pierde atit calitatea de membru de sindicat precum si toate functiile detinute si care deriva din calitatea de sindicalist?
Si inca o intrebare legata de acest aspect, un sindicat constituit legal dar care nu are reprezentativitate, isi poate alege in functia de Presedinte, o persoana fizica care nu este angajata institutiei in care functioneaza respectivul sindicat?
Daca da, in ce conditii?
Prin acordarea unui mandat de reprezentare din partea fiecarui membru de sindicat?
Si cum poate fi remunerata functia respectiva, cu bani din mina, cu depunerea unor sume intr-un cont pesonal?
Multumesc.