avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 896 soluții astăzi
Forum Activitate csalexandru

Activitate csalexandru

Buna ziua,

Ma aflu intro situatie foarte proasta, mai exact am achizitionat o proprietate in 2017 de la Popescu Ion.
Popescu Ion a cumparato si el la randul lui in 2016 de la Ionescu Ionel.
Ionescu Ionel a dat un acord notarial in 2015 prin care era deacord ca vecinul sa construiasca mansarda, si isi transforme podul
in mansarda si amenajare birou de contabilitate. ( specif ca el a marit inaltimea acoperisului in momentul construirii mansarde ).
-
Acesta a scos un certificat de urbanism in 2015 cu valabilitate 24 luni.
In 2017 a scos de la primarie autorizatia de construire, Intrebarea este daca e normal cum sa procedat, pentru ca dansul
in momentul in care sa emis autorizatia de construire avea un vecin nou?
Mentionez ca distanta intre noi este de la linia de hotar chiar si 50cm in anumite locuri, pana la linia de hotar.
Acum nici in caz de incendiu nu mai pot avea nici pompieri access.. Si au pus si geamuri cu vedere la mine in curte,
SI CU TOATE ASTEA, DANSUL NU VREA SA IMI DEA SI EL ACORD MIE PENTRU MANSARDA, PENTRU CA ZICE CA II IAU DIN LUMINA.
-
Mentionez ca dansul nu a mai facut studiu de insorire, banuiesc ca din cauza acordului care la avut de la fostul proprietar,
dar acord pentru geamuri cu vedere la mine in curte nu are sigur.
Buna seara, am rezolvat in mare parte problema cu vecinul pare sa fie de acord dar nu sunt sigur pe mine de el.
De exemplu el poate vinde casa ficei lui iar apoi eu daca nu ma apuc in momentul acesta de mansarda ar fii nul acordul meu. Intrebarea mea este daca este posibil sa se inscrie in cartea lui funciara acordul pe care mil da in asa fel incat sa nu poata zice ca a vandut ficei sale si acum este alt proprietar.
Nu este vorba de rautate si absolut nimic, dar ei nu au avut bunul simt cand le-am spus sa discutam cum facem geamurile, ca daca pe viitor cand voi construi si eu sa am si eu loc unde sa pun geam.
Nemultumit de vecini, simplu. Dansi din ce am discutat nu sunt incantati sa imi dea acordul sa construiesc si eu pe toata suprafata, si au impresia ca daca sau vazut cu saci in car, sunt la mana lor.
Dosarul a fost depus înainte dar ia respins, apoi nu știu exact ce a făcut. Știu doar sigur 100% ca ia respins de 2 3 ori, din care odată când eram eu proprietar. Precizez faptul ca imobilul a mai fost vândut de 2 ori după ce a primit acordul, mai exact nu cel care a vândut ultima data ia dat acordul.
V-am intrebat daca se poate cere anularea autorizatie pe baza faptului ca a depus de autorizatie cu un acord pe care nu il avea de la actual proprietar.
faptul ca nu mai am intimitate, au 5 geamuri indreptate spre mine, am fost mai mereu plecat si nu am putut realiza cat de deranjant poate fii. Ideea e ca nu mai am deloc intimitate, si dansi nu sau consultat cu mine in legatura cu nimic.. adica ar fii putut amplasa geamurile in asa fel incat sa nu ma deranjeze.. Ei nu au terminat lucrarea inca, cred ca nu au facut receptia finala, as vrea sa stiu daca am sansa se li se anuleze autorizatia de constructie, sau ce sansa as avea in instanta?
Buna ziua,

Am cumparat o casa si vecinu de langa mine a obtinut autorizatie de constructie mansarda, pe baza unui acord pe care il avea de la fostul proprietar al casei pe care am cumparato.
Intrebarea este daca in momentul de fata cand omu a terminat lucrarea mai pot face deja, el avand o distanta fata de linia de proprietate de 1-2 metri.