avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 899 soluții astăzi
Forum Activitate raceanu paul

Activitate raceanu paul

Buna ziua.Mama a decedat in 2019.Mostenitorul a depus cerere si a primit renta aferanta anului decesului.Din motive obiective nu s a ridicat renta pe anii 2017, 2018 de catre decedata.Sumele au fost trecute in masa succesorala dar nu au fost livrate de APIA.Stiu ca pana la 3 ani sunt in contul APIA si au obligatia sa le trimita mostenitorului. Este conform legii sau nu ?
Răspuns la discuția Rezerva succsorala
Multumesc mult pentru raspuns.. In testament mama lasa toate bunurile mobile si imobile.
Cota este de 5/8 din bunurile comune. Testamentul a fost acceptat , fratelui revenindu-i rezerva succesorala calculata la 1/3 din intreaga masa succesorala a mamei iar celuilant frate ,care are testamentul ,revenindu i 2/3. Va rog, sa mi spune ti daca este legal ? Art 1088 nu se mai aplica in acest caz ?
Dupa decesul tatalui meu s-a facut succesiunea pt mama mea si cei doi frati. Mama a facut testament pt unul din frati .Dupa decesul mamei la succesiune fratele beneficiar al testamentului a primiy 2/3 din bunurile maemi si celalalt frate 1/3 .Normal nu era 1/2 din jumatate cum spune art.1088