avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 935 soluții astăzi
Forum Activitate Drg_mmk

Activitate Drg_mmk

Buna. O onorata banca (OTP) nu mai vrea sa faca tranzactii pentru mine pentru ca am uitat sa-mi actualizez datele, asa cum cere acest stat in stat numit BNR. Inteleg asta, dar ceea ce nu inteleg este ca mi-au taiat orice acces la banii mei, ceea ce mi se pare un abuz cu aspecte penale. Inteleg ca tranzactiile sunt blocate dar asta nu inseamna sa nu imi dea posibilitatea sa imi scot banii sa ii depun la oricare din celelalte banci la care aveam date actualizate. Are o banca drept sa imi blocheze accesul la bani fara o dispozitie judecatoreasca in acest sens?
Legat de cazul mult discutat zilele acestea cu motociclistul si potentialul dosar de autovatamare, am si eu 2 intrebari:
1. este normala retinerea permisului pe parcursul acestei proceduri administrative care e foarte lunga chiar daca sigur se va incheia fara consecinte pentru conducatorul de motocicleta? Pana la urma cum e cu prezumtia de nevinovatie , in conditiile in care in mai toate cazurile pe durata desfasurarii anchetei se susoenda un drept- cel de a conduce?
2. daca se constata in urma anchetei ca a avut loc si o contraventie/infractiune (gen consum de alcool sau viteza peste limita legala) se pot lua masuri impotriva conducatorului - adica de exemplu daca era vorba de conducere sub influenta alcoolului sa nu fie doar suspendarea de permis dar sa fie pedepsit si ca autor al faptei de autovatamare ca si cum ar fi fost o vatamare din culpa, ca si cum ar fi accidentat pe altcineva?

Va multumesc
Este legal ca o companie sa tina activ contul de mail al unui angajat plecat din acea companie? Rog raspuns in ambele situatii, prima in care se primesc si citesc mailuri fara ca un mesaj sa precizeze expeditorului ca nu mai ajunge la destinatarul dorit iar a doua in care se si raspunde la mailuri in numele fostului detinator. Multumesc