avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1144 soluții astăzi
Forum Activitate PVictor24

Activitate PVictor24

Buna ziua,

Am fost la un service pentru a face geometria masinii, iar la final nu mi-a fost eliberat raportul cu valorile dinainte de corectie si de dupa corectie.
Am revenit la ei dupa o perioada mai lunga de timp sa le cer raportul, dar imi spun ca nu mai am dreptul sa il cer, pentru ca serviciul a iesit din garantie (Garantia e oferita pe 30 de zile).

Cat timp trebuie sa pastreze (service-ul) documentele justificative (raportul de geometrie) pentru serviciile prestate ?

Multumesc.
Multumesc frumos.
Asta este un raspuns pe langa subiect ce nu ar fi trebuit sa il publicati.
Nu am stat sa expun intreaga noastra relatie pe motiv ca nu merita. Nu este o persoana ce merita sa fie tratata cu bun simt, este o persoana cu schizofrenie ce mereu incearca sa ne faca viata un calvar tuturor locatarilor doar pentru ca el se plictiseste stand acasa (asistat social). Am incercat sa evit contactul cu el, de fiecare data cand scot cainele, il duc in brate pana in spatele blocului pentru a nu mai avea de aface cu el, dar se mai intampla ca atunci cand ne intoarcem in bloc sa ridice piciorul in zona geamului lui ( chiar si pentru un strop). Asa a reinceput conflictul nostru.

Puteti va rog, de dragul bunului simt, sa raspundeti pe subiect ? Asta daca veti mai continua discutia.

Multumesc.
Buna ziua,

Am o situatie mai penibila. Locuiesc in Bucuresti la bloc, cu un catelus. Uneori, cand il scot afara, face pipi in dreptul ferestrei unui vecin ce nu-i convine situatia, spunand ca eu il dresez sa faca asta ( e schizofrenic cu acte in regula) si va chema politia. De mentionat ca nu face sub fereastra lui, ci ne desparte un gard si o distanta de 3 metri.

Eu neputand sa ii comand cainelui unde sa isi faca nevoile, incalc vreo lege in cazul in care cheama politia ?

Multumesc.
Hei,
De cateva zile nu mai primesc newsletter-ul zilnic cu topic-uri din forum.
S-a intamplat ceva ?

Multumesc.
Buna ziua,
Dupa divort, mama s-a recasatorit cu un barbat ce are un alt copil. Partajul din prima casatorie s-a terminat dupa ce s-a recasatorit, urmand sa ii ramana un imobil. Cei 2 au fost de acord sa imi lase mie acest imobil din prima casatorie prin vanzare (catre un tert) si inmanarea banilor pentru a cumpara o casa prin programul prima casa.
Aici am cateva nelamuriri:
1. Vanzarea poate fi atacata de cel de-al 2 lea copil ? din partea tatalui ? (el nu va primi nimic din aceasta suma)
2. Cum as putea sa protejez banii investiti in imobil daca ii primesc si folosesc dupa ce eu ma casatoresc ? (protejati de un eventual divort)

Multumesc.