avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1854 soluții astăzi
Forum Activitate Mirelaalexandru89

Activitate Mirelaalexandru89

Da. Mai exista. Si nu, cei de la ANOFM nu mi-au dat niciun document. L-au atasat la dosarul meu.

Cornel Vasile a scris:

Angajatorul in cauza , mai exista ?

Cei de la AJOFM, v-au daun document din care sa reiasa ca apareti activ ?

Bună ziua. Am o intrebare mai complexă.
Vreau sa ma angajez intr-un Start-up și pentru asta a trebuit să mă declar somera.
Am facut toti pașii, până am ajuns la ANOFM și mi-au spus că un angajator din ianuarie 2018 nu a înregistrat decizia de încetare a contractului de muncă în Revisal, prin urmare apar activă și nu ma poate declara somera.

Angajatorul respectiv nu mi-a dat niciun contract sa semnez. Ba mai mult am avut o dispută cu respectivul la ITM pentru asta si neplata obligațiilor salariale. ITM a declarat că nu există dovezi precum ca eu am lucrat acolo.

Deși acum apare ca eu am lucrat 2 zile acolo si nu am nici decizie de încetare a contractului de muncă.

Ce se poate face in cazul ăsta?
Răspuns la discuția Poprire cont
Nu am avut niciodată credite bancare. Si au trecut demult cele 15 zile.

Company Advising a scris:

Aveti extrasele de cont de la banca? Puteti formula contestatie la executare in termen de 15 zile de cand ati aflat de poprire. Nu asteptati sa va dea banca sau executorul informatii pentru ca iesiti din termenul de contestatie. Daca ati avut rate sau credite bancare, probabil de acolo e poprirea. Puteti introduce contestatie la executare pentru a nu fi decazut din termen si ulterior sa lamuriti situatia.

Discuție Poprire cont
Buna ziua. As avea o intrebare mai complexă in ce priveste poprirea pe cont.
In urma cu ceva ani mi-am deschis două conturi bancare. Unul la Ing (acum 3-4 ani) si unul pe care sa primesc salariu la OTP Bank (acum 1 an jumate).

Pe primul cont nu l-am mai folosit si am uitat de el. Pe al doilea am primit o poprire de aproximativ 1400 lei. OTP nu a precizat suma exactă și nici numele celui care a facut poprire (cea de la banca a zis ca nu stie si nu ii apare nimic). Ca apoi sa aflu ca aceeasi suma a fost poprita si de pe primul cont la ING. Tot nu se stie numele celui care a facut poprirea, doar un cabinet judecatoresc apare la care nu răspunde nimeni.

Deci am două conturi, ambele poprite cu aceeași suma de catre terți.

Specific ca nu este fiscul. Am fost la Anaf si nu am datorii.

Ce este de făcut? Băncile nu ma ajuta cu prea multe informatii.