Forum Discuţii juridice Executare silită Poprire cont
Discuție deschisă în Executare silită

Poprire cont

Buna ziua. As avea o intrebare mai complexă in ce priveste poprirea pe cont.
In urma cu ceva ani mi-am deschis două conturi bancare. Unul la Ing (acum 3-4 ani) si unul pe care sa primesc salariu la OTP Bank (acum 1 an jumate).

Pe primul cont nu l-am mai folosit si am uitat de el. Pe al doilea am primit o poprire de aproximativ 1400 lei. OTP nu a precizat suma exactă și nici numele celui care a facut poprire (cea de la banca a zis ca nu stie si nu ii apare nimic). Ca apoi sa aflu ca aceeasi suma a fost poprita si de pe primul cont la ING. Tot nu se stie numele celui care a facut poprirea, doar un cabinet judecatoresc apare la care nu răspunde nimeni.

Deci am două conturi, ambele poprite cu aceeași suma de catre terți.

Specific ca nu este fiscul. Am fost la Anaf si nu am datorii.

Ce este de făcut? Băncile nu ma ajuta cu prea multe informatii.
Mirelaalexandru89, utilizator
Eu zic sa mai insistati la banca, banca trebuie sa aibe o adresa de proprire emisa de un executor judecatoresc. Este imposibil sa nu existe asa ceva, acolo trebuie sa fie scris si de ce v-a fost instituita proprirea in baza unei hotarari judecatoresti, asa aflati cine si pentru ce v-a trimis in judecata.
Daca nu rezolvati vb cu un avocat sa discute el cu banca.
~stapuv~, utilizator
Aveti extrasele de cont de la banca? Puteti formula contestatie la executare in termen de 15 zile de cand ati aflat de poprire. Nu asteptati sa va dea banca sau executorul informatii pentru ca iesiti din termenul de contestatie. Daca ati avut rate sau credite bancare, probabil de acolo e poprirea. Puteti introduce contestatie la executare pentru a nu fi decazut din termen si ulterior sa lamuriti situatia.
Mergeți la un avocat pentru a lămuri situația, uitați-vă pe portal să vedeți dacă apare vreo încuviințare a executării silite și formulați, cu maximă celeritate, contestație la executare!
Nu am avut niciodată credite bancare. Si au trecut demult cele 15 zile.

Company Advising a scris:

Aveti extrasele de cont de la banca? Puteti formula contestatie la executare in termen de 15 zile de cand ati aflat de poprire. Nu asteptati sa va dea banca sau executorul informatii pentru ca iesiti din termenul de contestatie. Daca ati avut rate sau credite bancare, probabil de acolo e poprirea. Puteti introduce contestatie la executare pentru a nu fi decazut din termen si ulterior sa lamuriti situatia.

Daca ati iesit din termenul de 15 zile nu prea mai aveti ce face. Ii platiti si asta e. Dar altceva nu inteleg: ati aflat de poprire si ati asteptat sa vi se raspunda? Termenul de 15 zile se calculeaza de la data la care ati luat la cunostinta efectiv de poprire, nu de la data la care aceasta s-a infiintat. Totusi, incercati sa aflati cine a infiintat poprirea. Daca e o eroare si nu trebuia sa vi se puna poprire dvs. (poate alta persoana trebuia sa aiba poprire). Dati dovada de diligenta in astfel de situatii, pentru ca interesul este al dvs..