Forum Discuţii juridice Executare silită Poprire pe conturi. Cum contest dacă nu știu datele ...
Discuție deschisă în Executare silită

Poprire pe conturi. Cum contest dacă nu știu datele dosarului?

in data de 15 respectiv 18.01.2018 fratele meu a primt sms-uri de la bancile Unicredit si Teansilvania ca are conturile poprite pentru suma de 4170lei.
Mentionez ca la unicredit are card d cumparaturi, iar la transilvania cardul de salariu.
Am fost la banca sa cerem date despre poprire si ne-au spus ca ei au primit doar instiintare de poprire si nimic altceva, ca nu sunt obligati sa ceara executorului lamuriri vis-a-vis de executare...
vrem sa contestam poprirea dar nu avem nici un document din dosarul de executare, Intrebarea mea este : in cat timp este obligat executorul judecatoresc sa trimita incuviintarea executarii silite si celelaltedocumente?
-daca intarzie sau refuza sa le trimita ce se poate face sa nu se piarda termenul de contestatie?
Manuela Rășină, administrator
Termenul de 15 zile curge începând cu ziua de 19-ianuarie.
Dacă nu respectați termenul de 15 zile, pierdeți dreptul de a contesta poprirea.
Ultima zi de termen pare că ar fi în 3-feb, dar cum cade sâmbăta se prelungește până la prima zi lucrătoare.
Multumesc pentru raspuns,
Depun contestatie, dar ce contest, nu am nimic, nici un document, decat ca mi sa pus poprire pe cont pentru o suma de 4170 lei de catre exexutorul X.
din cate stiu contestatia se refera la un dosar de executare cu nr.....pe care nu il am
pot contesta doar in baza unui sms?
Mergeți la bancă și cereți copie xerox după toate actele de executare trimise de executor către bancă.
Pe baza acelor acte formulați contestația la executare ca să nu ieșiți din termen.

Sau trageți o fugă până la sediul executorului, și cereți de la acesta o copie xerox și nr. de dosar.
Dapix, utilizator
Multumesc,
La banca am fost, mi-au zis ca nu au decat o adresa de infiintarea popriri, si ca ei nu sant obligati sa ceara sau sa verifice documente...
vis-a-vis de executor. acesta este in Craiova, fratele meu lucreza in Bucuresti la un spital,deplasarea pana la Craiova implica costuri si timp liber, mai ales ca executorul dupa cate am inteles trebuie sa depunem cerere si este obligat sa ne elibereze copii dupa dosar in termen de 5 zile , nu pe loc...adica 2 drumuri....
--conform legii781 alin 1 , executorul avea obligatia sa trimita o copie dupa dosarul de executare si debitorului, daca bine am inteles?
-faptul ca nu a trimis nu este un abuz?
V-am spus mai sus destul de clar că trebuie să cereți de la bancă copie xerox după adresa de poprire pe baza căreia să faceți contestația.

Dacă nu vreți să înțelegeți ce aveți de făcut ........

În ce privește executorul, este clar că acesta a încălcat legea de procedură civilă, dar dacă pierdeți termenul de contestație, nu vă mai repune nimeni în termen pentru acest motiv.

Îi puteți face reclamație la Camera Executorilor Judecătorești din Craiova, și de asemenea la Parchet plângere penală pentru abuz în serviciu.
Dapix, utilizator